Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Hong Kong Sanayi Üretimi 2009’dan Bu Yana En Sert Düşüşünü Kaydetti

Resmi verilere göre Hong Kong’un bir bütün olarak imalat sanayileri için endüstriyel üretim endeksi, 2020'nin üçüncü çeyreğinde bir önceki yıla göre %7,4 azaldı.
Hong Kong Sanayi Üretimi 2009’dan Bu Yana En Sert Düşüşünü Kaydetti

Beş çeyrektir ekonomik daralma açıklayan Hong Kong, imalat sanayileri için endüstriyel üretim endeksinin 2020’nin üçüncü çeyreğinde önceki dönemde yüzde 5,1 düşüşün ardından yıllık bazda yüzde 7,4 düştüğünü açıkladı. Bu, koronavirüs krizinin ortasında, 2009’un üçüncü çeyreğinden bu yana en büyük düşüş olarak kayıtlara geçti.

Karşılık gelen üretici fiyat endeksi, 2020’nin ikinci çeyreğindeki yıllık %1,3’lük artışı takiben, 2020’nin üçüncü çeyreğinde bir önceki yıla göre %3,8 arttı. Yiyecek, içecekler ve tütün için çıktı ikinci çeyrekteki yüzde eksi 11,7’ye karşı yüzde eksi 14,2 oldu. Çeşitli imalat sanayileri yüzde 2,4 düşüşe karşı yüzde 6,2 düştü.

Kağıt ürünleri, kayıtlı medyanın yazdırılması ve çoğaltılması yüzde 4,5 düşüşe karşı yüzde 3,7 ve tekstil ve giyim yüzde 4,5 düşüşe karşı yüzde 0,6 düştü.
Hong Kong Sanayi Üretimi
Kaynak: Trading Economics

Tersine, metal, bilgisayar, elektronik ve makine üretimi yüzde 5,5’le sağlam bir şekilde büyümeye devam etti. Mevsimsellikten arındırılmış bazda, üretim aktivitesi 2020’nin üçüncü çeyreğinde 2020’nin ikinci çeyreğine göre %2,5 azaldı.

Kanalizasyon, atık yönetimi ve iyileştirme faaliyetlerine yönelik endüstriyel üretim endeksi, 2020’nin ikinci çeyreğindeki yıllık yüzde 2,4’lük düşüşe karşılık, 2020’nin üçüncü çeyreğinde bir önceki yıla göre yüzde 1,6 arttı. Karşılık gelen üretici fiyat endeksi, 2020’nin ikinci çeyreğindeki yıllık yüzde 1,3’lük düşüşün ardından, bir önceki yıla göre 2020’nin üçüncü çeyreğinde yüzde 0,6 azaldı.

Kısa süre önce açıklanan veriler de Hong Kong’da perakende satışların 2020 yılının Ekim ayında yıllık %9,3 düştüğünü göstermişti.
Hong Kong Perakende Satışlar
Kaynak: Trading Economics

Bu, Haziran 2019’dan beri en düşük seviyeye işaret ederken bir önceki ayın aşağı yönlü revize edilmiş yüzde 13,3 düşüşün ardından gelmişti. Nedeni ise süregelen koronavirüs krizi olmuştu. Ayrıca perakende satışların azaldığı 21. ay olmuştu.

Yakıtlar için satışlar daha az düştü (Eylül’de yüzde 3’e karşı yüzde 0,7); gıda, alkollü içecekler ve tütün (yüzde -13,6’ya karşı yüzde 9,2); giyim ve ayakkabı (yüzde 13,5’e karşı yüzde 6,4) düştü. 2020’nin ilk on ayına bakıldığında perakende satışlar yüzde 28,3 geriledi. İleriye yönelik konuşan bir hükümet sözcüsü, yerel salgının dördüncü dalgasının yaygın ve hızlı bir şekilde yayılmasıyla perakende ticaretin iş ortamının yakın vadede yeniden bozulabileceğine dikkat çekmişti.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum