Yatırım yapmaya başla!

Hong Kong Resesyona Girse de Bankaların Kârlılıkları Gösterilerden Etkilenmedi

Standard Chartered ve DBS’nin CEO’ları, protestoların bankaların karlılıklarına zarar vermediğini söyledi.
Hong Kong Resesyona Girse de Bankaların Kârlılıkları Gösterilerden Etkilenmedi

Demokrasi yanlısı protestolar Hong Kong ekonomisine zarar verse de iki büyük bankanın baş yöneticisi, şehirdeki işlerinin protestolardan büyük ölçüde etkilenmediğini söyledi.

Singapurlu banka DBS Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Hong Kong işi için net karının Temmuz-Eylül döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 14 arttığını gösterdi. Bu performans, çeyrek için yıllık bazda yüzde 15 artışla 1.63 milyar Singapur doları seviyesinde kaydedilen genel karın ardından geldi.

Hong Kong, DBS’nin üçüncü çeyrekteki genel karına 334 milyon Singapur doları veya rakamın yüzde 20’si seviyesinde katkıda bulundu.

DBS’nin 3 Çeyrek Kar Beklenti Aştı DBS CEO’su Piyush Gupta, bankanın Hong Kong’daki kredi defteri ile alakalı olarak ciddi bir sorun beklemediğini söyledi. Ancak bankanın Hong Kong işindeki herhangi bir kayıp için önlem olarak kenara bir miktar para ayırdığını da ekledi. Singapur FinTech Festivali’nde konuşan Gupta, temel portföyde herhangi bir stres görmediklerini, temerrütlerin artmadığını, ödeme oranlarının devam ettiğini ve portföyün fazlasıyla güvende olduğunu belirtti.

Dolayısıyla gelecek yıl kredi portföyüyle alakalı ciddi bir sorun beklemediğini, bol miktarda temkinlilik için kenara para ayırdıklarını dile getirdi.

DBS CEO Hong Kong İşi Protesto Etkilenmedi Sonuçta Hong Kong, beş aydan fazla süredir devam eden gösterilerden kötü etkilendi ve olaylar en çok da kentin perakende ve turizm sektörlerine zarar verdi. Kısmen yaşananlardan dolayı Hong Kong ekonomisi üçüncü çeyrekte yüzde 3.2’lik oranla sert bir şekilde daralarak teknik resesyona girdi. Gupta ise Gupta, bankasının Hong Kong portföyünü vurabilecek en büyük sorunu emlak fiyatlarında “büyük bir düzeltme” olarak tanımladı.

Ancak hükümetin emlak fiyatlarını destekleyecek yeni konut politikaları göz önüne alındığında bunun gerçekleşmeyebileceğini de ekledi. Londra merkezli Standard Chartered’ın CEO’su Bill Winters, Hong Kong’un protestolara rağmen genel olarak iş yapmak için cazip bir yer olarak kaldığını söyledi. DBS gibi StanChart’ın Hong Kong’daki kazançlarının da üçüncü çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre daha yüksek olduğunu söyledi.

“Bu, Hong Kong’un küresel bir ticaret merkezi olarak çekiciliğini etkilemedi. Hong Kong’un Çin’e giriş kapısı olma derecesini de etkilemiyor” diyen Winters, şu sözlerle devam etti: “Bu, gelecekte ortaya çıkacak sorunların olmadığı anlamına gelmez ama benim gözlemim, protestoların gerçekten yoğunlaştığı üçüncü çeyrekte Hong Kong’da geçirdiği çok zor bir zaman sürecinde işimizin çok sağlam kaldığı.”

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum