Yatırım yapmaya başla!

Hong Kong Lideri Protestolara Rağmen Suçluların Çin’e İadesi için Kararlı!

Suçluların Çin’e iadesi düzenlemesine karşı protestolar giderek şiddetlenmesine rağmen Hong Kong lideri Carrie Lam, tasarıda ilerlemeye kararlı olduklarını açıkladı.
Hong Kong Lideri Protestolara Rağmen Suçluların Çin’e İadesi için Kararlı!

Hong Kong lideri Carrie Lam, istifa çağrılarını reddederek suçluların ana kara Çin’e iadesine izin verecek tartışmalı yasal değişiklikte ilerleyeceğine söz verdi.

Çin’e bağlı özel yönetim bölgesi konumundaki Hong Kong’daki protestocuların geçen ay karara karşı çıkmak için sokaklara dökülmesiyle giderek alevlenen tartışmalar, Pazar günü yüz binlerce kişinin ayaklanmasıyla bir kez daha gündeme oturdu.

Kaynaklar bir milyona yakın göstericinin protestolara katıldığını yazarken, Carrie Lam devasa ayaklanmadan bir gün sonra çekişmeli planda ısrarcı olduğunu aşikar etti.

Carri Lam Protestolara Rağmen Suçluların Çin’e İadesi için Kararlı!Hong Kong’un Baş Yöneticisi olan Carrie Lam, kendisi adına yapılan istifa çağrılarına aldırmayarak düzenlemeye ihtiyaç duyulduğu düşüncesini tekrarladı. Pek çok kesimin karşı çıktığı tasarı, Hong Kong’daki suçluların Çin dahil yabancı ülkelere iade edilmesine izin verecekti ki çoğunluk yasanın Hong Kong’daki siyasi muhalifleri hedef almasından endişeleniyordu.

Ancak Carrie Lam, bugünkü basın açıklamasında görevine devam edeceğini belirterek endişeleri gidermek için düzenlemedeki insan hakları ihlallerini önleyecek güvenceleri vurguladı.

Carrie Lam Görevine Devam Edecek Suçluların Çin’e İadesinde İlerleyecek Ayrıca yürüyüşe katılanlara övgüde bulunarak, bunun Hong Kong’un haklar ve özgürlükler konusunda her zamanki gibi güçlü olduğunu gösterdiğini söyledi. Polis, Pazar günkü protestoların zirvesinde rakamın 240 bin kişiye ulaştığını tahmin ederken organizatörler rakamın bir milyonu aşkın kişiye ulaştığını savundu. Hükümetin öneriyi geri çekmesi ve Lam’in istifa etmesi için slogan atan kalabalığın gerçekleştirdiği ayaklanma, Hong Kong’da her geçen gün artan Pekin’in etkisini artırma çabaları endişelerini açığa serdi.

Nihayetinde İngiltere’nin Hong Kong’u Çin’e verdiği 1997’den bu yana 22 yıl geçmişti ve o zaman “bir ülke, iki sistem” çerçevesinin en az 50 yıl değişmeyeceği garanti edilmişti.

Hong Kong  Suçluların Çin’e İadesi Tasarısı Protesto Devam Ediyor Hükümet ve lider Carrie Lam reddetse de suçluların iadesi düzenlemesine karşı çıkan muhalifler, bunun Hong Kong’un bağımsız hukuk sistemini riske edebileceği iddia ediyorlar. Yabancı iş grupları ve hükümetler de yerel yasaların zayıflamasıyla ilgili çekincelerini açıkça dile getiriyorlar.

Nitekim bu özelliği, yatırımcıların Hong Kong’u ticari bir operasyon üssü olarak kullanmaları için kilit cazibelerinden biri. Gösterilerden sonra konuşan Hong Kong’daki Amerikan Ticaret Odası Başkanı Tara Joseph de Hong Kong’un güvenilirliğinin şu anda sınırda olduğunu bildirdi.

Hükümeti öneriden vazgeçmeye çağıran Joseph, Hong Kong’un önde gelen uluslararası bir iş merkezi olarak korunması gerektiğini savundu. Milken Enstitüsü’nden Curtis Chin de benzer endişelerini; “Hong Kong’un bir iş ve ekonomi merkezi olarak harika tarihi ve başarı kaydı şimdi risk altında” ifadeleriyle dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum