Yatırım yapmaya başla!

Hong Kong Lideri Carrie Lam, Konut Sorununu Ele Aldı

Hong Kong lideri Carrie Lam, kilit sosyal endişelerin başında gelen çok pahalı konut sorununa değindi.
Hong Kong Lideri Carrie Lam, Konut Sorununu Ele Aldı

Aylardır devam eden protestolar ortasında Hong Kong lideri, kilit sosyal endişelerin başında gelen çok pahalı konut sorununu ele alıyor. Zira genişleyen bir servet açığı ve giderek daha pahalı hale gelen konutlar, Hong Kong’daki huzursuzluğun temelini oluşturan önemli konular arasında yer alıyor.

Hong Kong’da kira fiyatları New York, Paris ve Singapur’daki fiyatları aştı ve pek çok genç, konut için para yetirme konusunda sorun yaşıyor. Çoğu aile de ranza yataklı ve ortak banyolu daireleri paylaşıyor.

Carrie Lam Konut Sorununa İlişkin Sözler Verdi

Carrie Lam Konut Sorununa İlişkin Sözler VerdiHong Kong lideri Carrie Lam, Çarşamba günü yaptığı yıllık politika konuşmasında bu endişelerin bir kısmına yönelik bir dizi konut önleminden bahsetti. Lam, konutların kent halkının karşı karşıya olduğu en zorlu geçim meselesi olduğunu belirterek toplu konut geliştirme için daha fazla arazi sağlama sözü verdi.

Konut meselelerinin sosyal istikrar ve “yukarı doğru hareketlilik” için çok önemli olduğunu vurgulayan Carrie Lam, şöyle konuştu: “Hong Kong vatandaşları ve aileleri, artık konut sorunu ile sıkıntı yaşamak veya uğraşmak zorunda kalmayacak ve hepsi Hong Kong’da kendi evlerine sahip olacaklardır.”

Hong Kong’un üç ana bölgesinden biri olan Yeni Bölgeler’de 700 hektarlık bir arazinin kamu kullanımına geri kazandırılacağını taahhüt etti. Nihayetinde Hong Kong defalarca bir ev sahibi olmak için en pahalı yer olarak seçildi. Ayrıca Asya finans merkezi 2018’de kişi başına düşen ortalama 13 metrekare ile gündeme geldi.

Hong Kong’da Bir Daire 22 Yıllık Gelir Değerinde

Hong Kong’da Bir Daire 22 Yıllık Gelir DeğerindeÇarşamba günü, Singapur Başbakanı Lee Hsien Loong da Hong Kong’un konut durumuna ağırlık vererek oradaki evlerin “çok pahalı” olduğunu söyledi ve gençlerin bunu karşılamayı zor bulduğunun üzerini çizdi. Forbes Global CEO Konferansı’nda Lee, “Bir daire maliyeti 22 yıllık gelir değerinde, bu yüzden pratik değil ve hatta yer kiralamak için bile çok pahalı” dedi.

Hong Kong huzursuzluğuyla mücadele etmek için çözümlerin olduğunu öne süren ama bunları radikal ifadeleriyle tanımlayan Lee; “sadece çok fazla siyasi cesaret gerektirmiyorlar ancak çok önemli sosyal ve ekonomik sonuçları olacak değişiklikler yapmaya hazırlıklı olmalısınız” sözleriyle devam etti.

Hong Kong’un mülk ve eğlence sektörlerinin önde gelenlerinden Allan Zeman da Ağustos ayında, hükümet karşıtı protestoları körükleyen şeyi gençlerin yukarı yönlü hareketlilik şansı görmemesi olarak ifade etmişti. Hong Kong’da ev sahibi olmanın Singapur’a göre çok daha zor olduğunu belirten Zeman, kentin şu anda dünyanın en pahalı konut piyasası olmasına rağmen, Hong Kong’daki maaşların yaklaşık otuz yıldır durduğunu sözlerine eklemişti.

Öte yandan yasal ve mali özerkliği nedeniyle, Hong Kong, büyük Çin pazarına ulaşmaya çalışan birçok yabancı firma için genellikle ilk durak olmuştur.

Ticaretin güçlü olması ve içeri gelen sermaye Hong Kongluları çok zengin yapsa da gelir tutarsızlığı genişlemeye devam etti. Sahip oldukları özellikler nedeniyle sık sık kıyaslanan Singapur ve Hong Kong, konut sahipliği oranında hiç aynı değildi. Hong Kong’un 2018’deki ev sahipliği oranı yüzde 49’ken bu oran büyük ölçüde cömert devlet politikaları nedeniyle Singapur’da yüzde 91 olmuştu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gayrimenkul kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum