Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hong Kong Küresel Finansal Krizden Bu Yana İlk Yıllık Resesyonunu Bekliyor

Hong Kong hükümeti, bugün yaptığı değişiklikle ekonominin 2019'da yüzde 1.3 daralacağını öngördü.
Hong Kong Küresel Finansal Krizden Bu Yana İlk Yıllık Resesyonunu Bekliyor
Yorum

Resesyona giren Hong Kong ekonomisi için bir diğer karamsar yorum, hükümetten geldi. Üçüncü çeyrekte ekonominin yüzde 3.2 daraldığını açıklayan Hong Kong hükümeti, 2019 için büyüme tahminini önceki yüzde 0 ila yüzde 1 aralığından eksi yüzde 1.3 olarak revize etti.

Bu da Hong Kong ekonomisinin 2009 yılından bu yana ilk kez yıllık resesyon beklediği anlamına geldi. Asya finans merkezinin 10 yıl önceki küresel finansal krizden beri ilk durgunluğunu beklemesi, iyimserliğini sürdüren yatırımcıları endişelendirdi.

Hong Kong hükümeti ekonomisti Andrew Au, tahminin demokrasi yanlısı protestolar, senkronize bir küresel ekonomik yavaşlama ve Çin ile ABD arasındaki ticaret gerginliği nedeniyle düşürüldüğünü söyledi.

Hong Kong 2019 Yıllık Büyüme Tahmin DüşürdüKonuya ilişkin açıklamasında şiddete son vermenin ve sakinleşmenin ekonominin iyileşmesi için çok önemli olduğunu sözlerine ekledi. Nitekim protestolar başlamadan önce, Hong Kong hükümeti bu yıl GSYİH verisinin yüzde 2 ila yüzde 3 arasında bir büyüme göstereceğini öngörmüştü. Ağustos ayında yapılan revizede ise tahmin yüzde 0 ile yüzde 1 arası yıllık büyüme olarak belirlenmişti.

Ancak ekonomi, üçüncü çeyrekte beklenenden çok daha yavaş bir şekilde geriledi ve Hong Kong’u 2009’dan beri ilk resesyonuna soktu.

Hong Kong 3 Çeyrek Resesyona Girdi Bugün gelen değiştirilmiş tahmin de sona erme belirtisi göstermeyen protestoların şehir ekonomisini korkulduğundan daha kötü bir şekilde bıraktığını doğruladı. Burberry, Salvatore Ferragamo ve Hong Kong’un en büyük havayolu şirketi Cathay Pacific de bu hafta devam eden krizin satışlarını son çeyrekte etkilediğini vurguladı.

Kasvetli ekonomik görünüme rağmen Hong Kong’un finansal piyasaları Çinli teknoloji devinden gelen güvenden destek aldı. Zira Alibaba Group Başkanı ve CEO’su Daniel Zhang bugünkü bir açıklamasında; “Devam eden bu değişim döneminde, Hong Kong’un geleceğinin parlak olduğuna inanmaya devam ediyoruz. Umarız küçük bir şekilde katkıda bulunur ve Hong Kong’un geleceğinde yer alabiliriz.” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu