Yatırım yapmaya başla!

Hong Kong’un Konut Yetersizliğine Çözümü 80 Milyar Dolarlık Yapay Ada İnşa Etmek

Hong Kong, konut sıkıntısını gidermek için 80 milyar dolarlık bir yapay ada inşa edeceğini açıkladı. Detaylar aşağıda;
Hong Kong’un Konut Yetersizliğine Çözümü 80 Milyar Dolarlık Yapay Ada İnşa Etmek

Çin’in özel yönetim bölgesi Hong Kong, dünyanın en büyük yapay adalarından birini inşa etmek için yaklaşık 80 milyar dolar harcayacağını açıkladı. Kalkınma Bakanı Michael Wong, Salı günü yaptığı bir konuşmada Hong Kong’un ciddi derecede toprak arzı sıkıntısı ile baş etmek için 100 hektarlık alanın inşa edileceğini söyledi.

Projenin toplam maliyetinin 624 milyar Hong Kong doları (79.5 milyar dolar) olacağını öngören Wong, yeni arsanın Lantau adasının yakınlarında kurulacağını ve oturmaya elverişli 260 bin birim sağlayacağını dile getirdi. Ayrıca yeni evlerin yüzde 70’inin kamu konutlarından oluşacağı söylendi.

Yaklaşık 7.4 milyon kişiye ev sahipliği olan Hong Kong’daki emlak fiyatları yüksek talep ve arz yetersizliği nedeniyle son yıllarda astronomik rakamlara çıkmıştı.

Hong Kong 7.4 Milyon Kişiye Ev Sahipliği Yapyor 2025’te başlanacak projenin 2032’de tamamlanmasının planlandığı ve yapay adanın New York’taki Central Park’tan üç kat daha büyük olacağı bilgileri de verildi. Hong Kong’un en pahalı altyapı projesi olarak da bahsedilen yapay adanın yanında ek olarak bir yapay ada daha inşa edileceği yönünde söylentiler de vardı.

Kalkınma Bakanı Michael Wong her ne kadar yeni adamın Hong Kong’a artan nüfusun baskısına dayanabilme gücü vereceğini söylemiş olsa da planlar yoğun eleştiriyle karşılaştı.

Hong Kong Konut Yetersizliğine Çözümü 80 Milyar Dolarlık Yapay AdaÖrneğin Greenpeace Wong’un açıklamasına cevaben; Hong Kong’u 80 milyar dolarlık yapay ada inşa etmek yerine eski tarım alanlarını geliştirmeye davet ederek bunun çok daha düşük maliyetli ve çevre dostu bir strateji olacağını vurguladı. Ayriyeten Greenpeace’in kıdemli proje direktörü Zhu Jiang, söz konusu hareketin bir geriye gitme olacağının üzerini çizdi. Eleştiriler arasında projenin maliyetinin çok yüksek olduğu, deniz canlılarının zarar göreceği ve projede halkın görüşünün alınmadığı konularına değinildi.

Öte yandan yapay bir adanın geliştirilmesi fikrinin ilk olarak Hong Kong lideri Carrie Lam tarafından gün yüzüne çıkartıldığı, Cam’in bu fikrin konut kıtlığının hafifletilmesine yardımcı olacağını söylediği hatırlatıldı. Ancak dün Hong Kong Üniversitesi tarafından yayınlanan bir kamuoyu araştırması sonucunda da, bölge halkının Carrie Lam 2017’de göreve geldiğinden bu yana hükümete ve Pekin’in merkezi yönetimine daha az güvendiği bildirilmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gayrimenkul kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum