Yatırım yapmaya başla!

Hong Kong’da İşsizlik 15 Yılın En Yükseğinde Kalmaya Devam Etti

Hong Kong’un işgücü verileri, piyasanın yakın vadede baskı altında kalacağını gösterdi. Zaten işsizlik, yüzde 6,4’le 15 yılın en yüksek seviyesinde kaldı.
Hong Kong’da İşsizlik 15 Yılın En Yükseğinde Kalmaya Devam Etti

Yılın üçüncü çeyreğinde ikinci çeyreğe kıyasla daha az küçülen Hong Kong ekonomisinin yakın vadede normale döneceği düşünülmüyor. Bugün açıklanan işsizlik verileri de söz konusu görüşü destekleyecek nitelikte geldi.

Hükümet tarafından yayımlana raporda, Hong Kong’da mevsimsellikten arındırılmış işsizlik oranının Ekim 2020’de yüzde 6,4 olarak değişmediği ve koronavirüs pandemisinin işgücü piyasasını vurmasıyla Ocak 2005’ten bu yana en yüksek oranda kaldığı belirtildi.

İşsizlerin sayısı (mevsimsellikten arındırılmamış) Ağustos-Ekim 2020’de yaklaşık 2 bin düşüşle 257 bin 800’e geriledi. Aynı dönemde, eksik istihdam edilen kişilerin sayısı da 1,100 azalarak 148 bine düştü.

Perakende, konaklama ve yemek hizmetleri sektöründe görece belirgin bir düşüş gözlenirken, ağırlıklı olarak ulaştırma sektöründe artış görüldü. Eksik istihdam oranında düşüş ağırlıklı olarak eğitim sektöründe görülürken, ulaşım sektöründe artış gözlendi.

Bu arada toplam istihdam yaklaşık 2 bin 900 artarak 3 bin 627 milyona ulaştı; işgücü ise 3,885 milyon ile çok az değişti.
Hong Kong İşsizlik
Kaynak: Trading Economics

Son işsizlik rakamları hakkında yorum yapan Hong Kong Çalışma ve Refah Sekreteri Dr. Law Chi-kwong, şöyle konuştu:

“Genel ekonomik durum son aylarda bir miktar iyileşme görse de işverenler arasında işe alım duyguları muhtemelen ihtiyatlı olmaya devam edecek, özellikle de ekonomik görünüm hala gelişen pandemik durumla gölgelendiğinde.

İşgücü piyasası yakın vadede baskı altında kalacak. Hükümet, istihdamı yaratmak ve istikrara kavuşturmak için bir dizi tedbir de dahil olmak üzere, eşi benzeri görülmemiş ölçekte yardım tedbirleri uygulamaya koydu. Hükümet durumu yakından izlemeye devam edecek.” 

Bununla birlikte işgücü piyasası koşullarının zor olmaya devam ettiğini ancak bu dönemde yerel salgın durumu sınırlı kaldığından daha fazla istikrar işaretleri gösterdiğini dile getirdi. Çalışma Departmanı’nın iş arayanlara istihdam desteği sunmak için iş merkezleri, endüstri temelli işe alım merkezleri ve çevrimiçi platformlar aracılığıyla kapsamlı ve ücretsiz istihdam hizmetleri sağladığını belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum