Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hong Kong Hükümetinin Çin’e İade Tasarısını Askıya Alacağı İddia Edildi

Yoğun protestoların ardından Hong Kong hükümetinin, suçlunun iadesi tasarısını askıya almak istediği iddia edildi. Detaylar aşağıda;
Hong Kong Hükümetinin Çin’e İade Tasarısını Askıya Alacağı İddia Edildi
Yorum

Yerel medyanın Cumartesi günkü iddialarına göre Hong Kong hükümeti, kitlesel protestoların ve sokak çatışmalarının geçtiğimiz hafta Asya finans merkezini sallamasının ardından suçlunun iade tasarısını askıya almaya hazırlanıyor.

Sonuçta teklife dilen yasa tasarısı, suçluların Çin gibi daha önce iadenin izin verilmediği bölgelere iadesindeki yasal düzenlemelerde değişiklik yapacaktı ve bu 7.4 milyon nüfuslu yarı özerk Çin topraklarında yaygın muhalefete yol açmıştı.

Kaldı ki tasarı, yalnızca Hong Kong içinden değil, aynı zamanda dış ülkelerden de tepki almış, özellikle ABD buna karşı çıktığını belli eden ifadeler kullanmıştı.

Hong Kong Hükümetin İade Tasarısını Askıya AlabilirPek çok uzman, Hong Kong’un iade tasarısı nedeniyle ABD-Çin savaşının ağlarına takılabileceği yönünde öngörülerle dikkat çekmişti. Ancak bugün yerel medyada çıkan haberler, Hong Kong’un karşılaştığı yoğun tepki nedeniyle iade tasarısını askıya alabileceğini öne sürdü.

Kamu hizmeti yayıncısı RTHK, isimsiz bir kaynağa atıfta bulunarak hükümetin planı askıya almaya karar verdiğini ve Hong Kong lideri Carrie Lam’in bir basın açıklaması yapmadan önce bugün hükümet yanlısı yasama organlarıyla görüşeceğini yazdı.

The South China Morning Post da benzer bir haber yaparak, hükümetin Cumartesi günü kadar erken bir zamanda bu yönde açıklama yapabileceğini bildirdi.

Hong Kong Hükümetin Çin’e İade Tasarısını Askıya AlabilirHong Kong hükümeti de bugün Carrie Lam’in bir basın toplantısı düzenleyeceğini belirtti. Diğer taraftan, bir askıya alma kararının, Carrie Lam’in istifasını talep eden muhalifleri tatmin edip etmeyeceği konusunda büyük bir belirsizlik olduğu da dile getirildi.

Çünkü Carrie Lam, birkaç kez yasal değişikliklerin Pekin’deki merkezi hükümet tarafından önerildiği fikrini reddetse de ortada Lam’in Çin destekçiliğine dair ciddi şüpheler var. Ve bu şüpheler, hükümetin protestoları yatıştırmak için iade tasarısının Hong Kong halkının hak ve özgürlüklerine zarar vermeyeceğine dair açıklamalarına rağmen devam ediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu