Yatırım yapmaya başla!

Hong Kong Halkının Büyük Bölümü Bölgenin 25 Yıl İçindeki Geleceğine Güvenmiyor

Hong Kong Üniversitesi tarafından yapılan ankette, Hong Kong sakinlerinin 25 yıl içindeki gelecek hakkında en az derecede iyimser oldukları saptandı. Detaylar aşağıda;
Hong Kong Halkının Büyük Bölümü Bölgenin 25 Yıl İçindeki Geleceğine Güvenmiyor

Hong Kong Üniversitesi tarafından yapılan ankete göre yerel ve merkezi hükümet arasındaki yükselen güvensizlik seviyeleri çevresinde Hong Kong sakinlerinin 25 yıl içindeki gelecekle ilgili en düşük seviyede iyimser oldukları saptandı.

Salı günü yayınlanan sonuçlar, yerel özerkliğin Çin’in “tek ülke, iki sistem” düzenlemesi altında 50 yıllık garantisi hakkındaki artan endişeleri arasında geldi. Eski bir İngiliz kolonisi olan Hong Kong, 1997’den beri Çin’in özel yönetim bölgesiydi ve Pekin’deki merkezi hükümet savunma ve dış ilişkilerden sorumluyken Hong Kong diğer alanlarda geniş bir özerkliğe sahipti.

Yaklaşık 7.4 milyon insanın bulunduğu bölge kendi kanunlarına ve para birimlerine sahipken, şeffaflık gelenekleri, düşük vergiler ve hafif düzenlemeler burayı önemli bir küresel finans merkezi haline getirmişti.

Hong Kong Halkı 25 Yıl İçindeki Gelecekle İlgili En Az Derecede İyimser28 Şubat ile 5 Mart arasında yapılan telefon anketinde, katılımcıların yüzde 39’u Hong Kong’un geleceğine güvendiğini belirtirken yüzde 55’i ise güven duymadıklarını dile getirdi. Bu da oylamanın 25 yıl önce 1994’te başladığından bu yana ortaya çıkan en kötü sonuçlar olduğunu gösterdi ki netice net güvenin yüzde eksi 16’ya gerilediğini gösterdi. Anket baskın yerel dil olan Kantonca konuşan 18 yaş ve üzerindeki 1024 yerel halkla temasa geçerken, bu kişilerin yüzde 72.2’sinden cevap aldı ve cevaplar için neden aramadı.

Anket ayrıca Hong Kong’un mevcut İcra Kurulu Başkanı Carrie Lam 1 Temmuz 2017’de görevi aldığından bu yana Hong Kong hükümeti ile Pekin’deki merkezi hükümete duyulan güvenin en düşük seviyeye gerilediğini kaydetti.

Carrie Lam Göreve Geldiğinden Bu Yana Hong Kong Hükümeti Merkezi Hükümet Duyulan Güven Azaldı Programın analisti Edward Tai bulguları açıklarken; “katılımcı ne kadar genç olursa merkezi hükümete, Hong Kong’un geleceğine ve tek ülke iki sistem prensibine olan güvenin o kadar az olduğunu gösteriyor” dedi.

Bu noktada Hong Kong’un 2014 yılında daha fazla demokrasi için aylarca süren gösteriler yaptığı ve hem yerel hem de merkezi hükümetin eleştirilerini alan eylemlerin nihayetinde bastırıldığı hatırlatıldı. Hong Kong’daki GEO Securities’in CEO’su Francis Lun, anket sonuçlarıyla ilgili şaşkınlık yaşamadığını belirterek bugüne kadar ekonomik sisteme yayılmasa da son yıllarda Hong’un siyasi özerkliğindeki bozulmalara işaret etti. “En azından finansal sektör şu anda müdahaleden uzak, fakat geleceği bilmiyoruz” sözleriyle düşüncesini anlattı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum