Yatırım yapmaya başla!

Hong Kong Ev Satın Almak için Dünyanın En Pahalı Şehri Seçildi

Yapılan yeni bir araştırma, Hong Kong’un ev satın almak isteyenler için dünyanın en pahalı şehri olduğunu gösterdi. Detaylar haberimizde;
Hong Kong Ev Satın Almak için Dünyanın En Pahalı Şehri Seçildi

Yapılan yeni bir araştırma, Hong Kong’un ev satın almak isteyenler için dünyanın en pahalı şehri olduğunu gösterdi. Emlak şirketi CBRE’nin Perşembe günü yayınlanan beşinci yıllık Global Living isimli raporunda 35 şehirdeki emlak piyasaları analiz edildi. Listede dünyanın en pahalı emlak piyasasını Asya domine ederken Hong Kong üst üste beşinci kez en pahalı şehir seçildi.

Hong Kong’u Singapur takip ederken Şanghay üçüncü sırada yer aldı. Raporda 2019 yılında Hong Kong’daki bir evin ortalama fiyatının 1.2 milyon doların üzerinde olduğu belirtildi. Ayrıca yüksek talep ve arz yetersizliğinin son yıllarda emlak fiyatlarının uygun olmayan seviyelere çıkmasına yol açtığı vurgulandı.

Çin şehirleri Shenzen ve Pekin de ev alıcıları için sırasıyla en pahalı beşinci ve dokuzuncu yerler olarak ilk 10’a girdi.

Shenzen ve Pekin Ev Almak için En Pahalı ŞehirlerOrtalama ev fiyatlarının 815 bin dolar civarında olduğu Kanada’daki Vancouver ise en pahalı Kuzey Amerika şehri ve bir ev satın almak için dünyanın en pahalı dördüncü şehri oldu. Los Angeles ve New York da ilk 10’da yer alan şehirler arasına katıldı. CBRE, bir ev satın almak için en pahalı şehir olan Londra’nın Avrupa’nın en pahalı şehri olduğunu söyledi. Buna göre İngiltere’nin başkentinde ev satın almak isteyen potansiyel alıcılar 2019’da ortalama 646.973 dolarlık evlere bakıyorlardı.

Konut satın almak için en ucuz şehirler ise İstanbul, Ho Chi Min City ve Bangkok olarak bildirildi.

 CBRE En Ucuz Şehirler Arasında İstanbul, Ho Chi Min City ve Bangkok Bu arada, Barselona, Dublin ve Şanghay konut fiyatlarında en hızlı büyümeyi gören şehirler içindeydi. Kiralama pazarına geldiğinde, en pahalı şehir New York’tu ve aylık ortalama kira bedeli 2.844 dolar civarındaydı. Abu Dhabi ve Hong Kong da kiracılar için bir sonraki en pahalı yerlerdi ki her ikisinde de aylık ortalama kira bedeli 2.700 dolardan fazlaydı.

Yıllık kira artışı ise fiyatların yüzde 20’den fazla arttığı Portekiz’in başkenti Lizbon‘da en üst seviyede kaydedildi. Emlak kiralamak için en ucuz şehirlerse bu şehirler için veri mevcut olmasa da Bangkok, İstanbul ve Montreal’di. CBRE’den Jennet Siebrits açıklamasında, uzun bir emlak döngüsünün sonuna doğru ilerlerken genel olarak şehirlerdeki konut fiyatlarının yavaşladığını bildirdi.

Tüm bunların yanında, ev satın almak için en pahalı şehir seçilen Hong Kong’daki konut yetersizliğinin yetkilileri yapay ada inşa etmeye sürüklediği hatırlatıldı. Geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada Hong Kong’un konut sıkıntısını gidermek için 80 milyar dolarlık bir yapay ada inşa edileceği belirtilmişti. Kalkınma Bakanı Michael Wong, projenin toplam maliyetinin 624 milyar Hong Kong doları olacağını öngörmüş ve oturmaya elverişli 260 bin birim saplayacağını dile getirmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gayrimenkul kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum