Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hong Kong Ekonomisi 3Ç20’de %3,4 Küçüldü

Hong Kong ekonomisi üçüncü çeyrekte yüzde 3,4’lük düşüşle, beşinci ardışık çeyreklik gerilemesini kaydetti. Ancak ileriye yönelik toparlanmanın devam edeceği öngörüldü.
Hong Kong Ekonomisi 3Ç20’de %3,4 Küçüldü
Son Güncelleme: 
Yorum

Politik kargaşa, düşen uluslararası ticaret ve pandeminin sert vurduğu Hong Kong, beklenen üçüncü çeyrek GSYİH verisini açıkladı. Hükümet tarafından yapılan açıklamada ikinci çeyrekte yüzde 9 küçülen Hong Kong ekonomisinin, üçüncü çeyrekte bir yıl öncesine göre yüzde 3,4 küçüldüğü belirtildi.

Böylece hükümet Çin anakarasındaki yeniden canlanan büyümenin desteğiyle bir miktar iyileşme bekliyor olsa da küresel finans merkezi durgunluk içinde beşinci ardışık çeyreğini kaydetmiş oldu.

Eylül çeyreğindeki yüzde 3,4’lük küçülme, birinci ve ikinci çeyreklerde kaydedilen yüzde 9,1 ve yüzde 9’luk düşüşlerden iyileşmeyi temsil etti.

Açıklamaya göre düşüşteki yavaşlama kısmen düşük karşılaştırma tabanı ve aynı zamanda hem iç hem de dış talepteki kademeli iyileşmeye atfedilebilir.
Hong Kong Ekonomisi 3Ç20'de %3,4 Küçüldü
Kaynak: Trading Economics

Ana GSYİH bileşenine göre incelendiğinde, özel tüketim harcamaları 2020’nin üçüncü çeyreğinde bir önceki yıla göre reel olarak yüzde 7,7 azaldı. Bu ikinci çeyrekteki yüzde 14,2’lik düşüşe göre toparlanma anlamına geldi. Ulusal hesaplar bazında ölçülen devlet tüketim harcamaları, bir önceki yıla göre 2020’nin üçüncü çeyreğinde reel olarak yüzde 6,4 arttı.

Bu, ikinci çeyrekteki yüzde 9,7’lik artışı takip etti. Gayri safi yurtiçi sabit sermaye oluşumu, ikinci çeyrekteki %21,4 düşüşe kıyasla 2020 yılının üçüncü çeyreğinde bir önceki yıla göre reel olarak %11,2 azaldı. Aynı dönemde, ulusal hesaplara göre ölçülen toplam mal ihracatı, bir önceki yıla göre reel olarak %3,8 artış kaydetti.

Ulusal hesaplara göre ölçülen mal ithalatı, ikinci çeyrekteki %6,7’lik düşüşe karşılık 2020’nin üçüncü çeyreğinde reel olarak %1,9 arttı.
Hong Kong Ekonomisi 2Ç20
Kaynak: Trading Economics

2020 yılının üçüncü çeyreğinde hizmet ihracatı, ikinci çeyrekteki %45,6’lık düşüşe kıyasla, bir önceki yıla göre reel olarak %34,8 düştü. Hizmet ithalatı, 2020 yılının üçüncü çeyreğinde ikinci çeyrekteki %44,5’lik düşüşe kıyasla reel olarak %37,8 azaldı.

Mevsimsellikten arındırılmış çeyreklik karşılaştırma bazında GSYİH, 2020 yılının üçüncü çeyreğinde ikinci çeyreğe göre reel olarak %3,0 arttı. GSYİH rakamlarına ilişkin yorum yapan bir hükümet sözcüsü, Hong Kong’un reel gayri safi yurtiçi hasıla ile ölçülen genel ekonomik performansının ikinci çeyrekte dibe vurduğunu söyledi ve 2020’nin üçüncü çeyreğinde bir miktar iyileşme gördüğünü söyledi.

Anakara ekonomisinin sağlam genişlemesinin önderlik ettiği gelişmiş bir dış çevre, yerel salgın durumun istikrar kazanmasıyla birlikte çeyreğin ikinci yarısında hissiyatta bir miktar canlanma ve daha güçlü finansal piyasa faaliyetlerinin tümünün katkıda bulunduğunu dile getirdi.

Ancak üçüncü çeyrekte ekonomik aktivite seviyesi, durgunluk öncesi seviyenin hala oldukça altında kaldığını ekleyerek şöyle konuştu:

“İleriye bakıldığında, Anakara ekonomisinde devam eden sağlam toparlanma, önümüzdeki birkaç ay içinde Hong Kong’un ihracatına destek sağlayacaktır. Ayrıca büyük gelişmiş ekonomilerdeki toparlanma devam ederse, küresel talep ve ticaret akışları daha da iyileşecektir.

Yerel olarak, yerel COVID-19 enfeksiyonlarının keskin bir şekilde yeniden canlanması dışında, yurt içi ekonomik faaliyetler yılın geri kalanında iyileşmeye devam etmelidir. Bununla birlikte, COVID-19, etkili aşılar yaygın olarak bulunana kadar küresel ve yerel ekonomi için büyük bir aşağı yönlü risk olmaya devam edecektir.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu