Yatırım yapmaya başla!

Hong Kong’da Dijital Bankaların Piyasaya Sürülmesi Protestolar Nedeniyle Gecikebilir

Hong Kong'da sadece çevrimiçi çalışacak olan dijital bankaların başlatılmasının, protestolar nedeniyle gecikebileceği dile getirildi.
Hong Kong’da Dijital Bankaların Piyasaya Sürülmesi Protestolar Nedeniyle Gecikebilir

Konu ile ilgili doğrudan bilgiye sahip olan kişiler, Hong Kong’da yalnızca çevrimiçi bankaların piyasaya sürülmesinin, hükümet karşıtı protestolar nedeniyle kısmen ertelenmesinin beklendiğini söylüyorlar.

Hong Kong’da Standard Chartered ve Bank of China Hong Kong’un ortak girişimleri de dahil olmak üzere sekiz yeni lisanslı dijital bankanın 2019 bitmeden faaliyete geçmesi bekleniyordu.

Ancak protestolar dördüncü aya kadar uzadıkça, Hong Kong’un perakende bankacılık sektörüne yıllar içinde en büyük sarsıntıyı tetiklediği görülen yeni bankaların 2020’de faaliyete geçebileceği söylenmeye başlandı.

Gecikme, Haziran ayında patlak veren siyasi kargaşaya bağlı olarak Asya finans merkezi ekonomisine yapılan zararın en son işareti olacak. Bu sözde sanal bankaların bazıları, Eylül ayının başlarında marka tanıtım kampanyaları başlatmayı amaçlamıştı. Ancak bu planların artık konunun hassasiyeti göz önüne alındığında isimsiz kalmak koşuluyla kapatıldığı belirtildi.

Lisans alan bir üst düzey yönetici, “Bu bankacılık hizmeti biçimi esas olarak gençleri, bin yıllıkları hedefleri almaktadır ve çoğu bugün protestolara katılarak sokakta,” dedi.

Yönetici medya ile konuşma yetkili olmadığı için isim vermeyi reddettiğini belirterek, “Öncelikli olarak başka bir banka hesabına sahip olmadıklarında etraflarında bir marka kampanyası başlatmak ve ilgilerini çekmek zor olacak,” ifadelerini kullandı.

100 günden fazla zamandır şiddet içeren protestolar, yarı özerk Çin topraklarını, anakara hukuk sistemine yaklaştıracak bir tasarıya yol açtı. Tasarı bu ayın başlarında çekildi, ancak protestolar o zamandan beri genel oy kullanma çağrıları içine girdi.

Sanal Bankacılık İzinleri

Sanal Bankacılık İzinleriHong Kong Mart ayında üç gruba sanal bankacılık lisansı verdi. Bunlar; StanChart ile BOC Hong Kong tarafından yönetilen ortak girişimler ve Çin çevrimiçi sigorta şirketi Zhongn Online P&C Insurance’ın uluslararası kolunun bir yan kuruluşudur.

Hong Kong Para Otoritesi (HKMA), o sırada bankaların altı ila dokuz ayda hizmet vermeye niyetli olduğunu söyledi. Daha sonra akıllı telefon üreticisi Xiaomi ve Tencent’in önderlik ettiği ortak girişimler ve diğerleri arasında bir Ant Finansal birimi olmak üzere beş lisans daha verildi.

HKMA, yetkilendirmenin katı bir gereklilik olmadığı altı ila dokuz ay sonra başladığını, ancak hizmetlerin en erken dördüncü çeyrekte sanal bankaların en son göstergelerine dayanarak halka sunulması beklendiğini söyledi.

StanChart, sana banka ortak girişiminin 2020 yılının başlarına doğru bir lansmana çalıştığını söyledi. BOC Hong Kong liderliğindeki sanal bankacılık ortak girişimi Livi VB Ltd, yakın gelecekte bir lansman planladığını duyurdu. ZhongAn ise yorum yapmaktan kaçındı.

Xiaomi liderliğindeki ortak girişimin sözcüsü, sanal bankacılık işinin hazırlık aşamasında olduğunu, Ant ise bankasının çalışmalarının sorunsuz geçtiğini söyledi. Tencent Fusion bankası da yorum yapmak istemedi.

Soft Launch Yapmak

Soft Launch Yapmakİnsanlar, birkaç lisans kazanan işin, 2019’da soft launch yapabilir ve tam lansman öncesinde personel ve ailelerine yönelik hizmetler başlatılabileceğini söylüyorlar.

Sanal bankalar taraffuf hesapları, kredi kartları, bireysel krediler ve seyahat sigortası sunmayı planlıyor. HSBC, StanChart ve şu anda Hong Kong’da perakende bankacılığa hakim olan bazı Çinli borç verenlerden pazar payını almaya çalışacaklar.

Lansman gecikmesi de kısmen teknoloji altyapısı, uyumluluk ve müşteri kazanma süreçleri oluşturmak ve personel istihdam etmek için gereken zamandan kaynaklanıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum