Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hong Kong’daki ABD Yasaları Gerginliği Artırırken, Wall Street Gelişmelere Odaklandı

Wall Street, ABD ile Çin ticaret kavgasına Hong Kong'un da eklenmesiyle birlikte piyasada yaşanabilecek gelişmelere odaklandı.
Hong Kong’daki ABD Yasaları Gerginliği Artırırken, Wall Street Gelişmelere Odaklandı
Son Güncelleme: 
Yorum

Wall Street’in ana endeksleri, Washington ve Pekin arasındaki siyasi gerilimlerin artması, iki tarafın da yakında bir ticaret anlaşmasına varamayacağına dair korkuları uyandırdığı için Çarşamba günü düşüşle açılmaya başladı.

Pekin, uzun süren hükümet karşıtı protestolar sırasında Hong Kong’daki insan haklarının korunmasını amaçlayan ABD yasalarını kınadı.

Pekin, ABD Yasalarını KınadıBu gelişme, Trump’ın dün Bakanlar Kurulu’nda Çin’e yönelik yaptığı yeni tehditlerinin ardından geldi. Trump, Çin ile bir anlaşma yapılamaması durumunda tarifeleri daha da artıracağını söyledi.

New Jersey’deki New Vernon’da bir aile yatırım ofisi olan Cherry Lane Investments’ın ortağı olan Rick Meckler, “Piyasalara yönelik en büyük endişe, Hong Kong ile ilgili Senato eylemidir. Çin, Hong Kong’da herhangi bir yabancı parazit görmek istemedikleri konusunda netti. Bugünün pazarına başlamak için gerçek negatif budur,” dedi.

Intel Corp, Micron Technolgy Inc ve Apple Inc gibi piyasada bulunan teknoloji hisseleri, açılış öncesi işlemlerde yüzde 0,3 ile yüzde 0,8 arasında düşüş kaydetti. ABD’de listelenen Çin hisse senetlerinin de çoğu düşüş kaydetti.

Mayıs ayında tersine dönen işlerden beri Washington ve Pekin’in şimdi birinci aşama adı verilen ticaret anlaşmasını imzalaması bekleniyor.

Anlaşma İmzalanması BekleniyorBu beklenti ile Wall Street’in ana endeksleri Kasım başından beri rekor seviyelere yükseldi. S&P 500 ve blue chip Dow Jones, dünkü kapanışın ardından hafifçe geriledi. Çünkü perakendeci Home Depot ve Kohl’s, ABD tüketici harcamalarının gücü konusunda endişelerini dile getirdi.

Ancak perakendecilerin güçlü tahminleri Lowe’s Cos Inc ve Target Corp, hisse senetlerini sırasıyla %4,7 ve %10,2 oranında yükseltti. Bu sayede oldukça sağlam üçüncü çeyrek kazanç sezonuna katkıda bulundu.

Son veriler, esnek bir ABD ekonomisine işaret ediyor. Ancak durgunluk korkuları 2 ve 10 yıllıkların verimleri arasındaki farkın, iki haftadan daha kısa bir sürede en darda kalmasıyla gerginlik gösteriyor.

Şimdi ise Federal Rezerv’in para politikası konusundaki duruşuna dair ipuçları için son politika toplantısı bekleniyor. Merkez bankası, bu yıl Ekim ayında üçüncü kez faiz indirimine gitti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu