Yatırım yapmaya başla!

Hong Kong’un 28 Aylık Boğa Piyasasında Sona Gelindi, Emlak Balonu Patlıyor

Hong Kong'daki ev fiyatlarının 2016'dan bu yana ilk kez düşüş göstermesi emlak balonu döneminde sona gelindiğini gösterdi. Detaylar haberimizde;
Hong Kong’un 28 Aylık Boğa Piyasasında Sona Gelindi, Emlak Balonu Patlıyor

Hong Kong, eldeki veriler ışığında emlak balonu açısından en riskli alan olarak değerlendirildi. Bölgedeki ev fiyatlarının 2016’dan bu yana ortalama olarak ilk kez düşüş gösterdiği çünkü duyarlılığın şehrin fazlasıyla pahalı gayrimenkul piyasasına karşı eğilime geçtiği vurgulandı.

Rating and Valuation Department verilerine göre şehrin özel konutların fiyatlarını izleyen resmi endeksinin, geçen ay bir önceki ayın 394.2 seviyesinden 0.6 puan düşerek 393.9 seviyesine gerilediği belirtildi. Bu noktada, kaydedilen son aylık düşüşün Mart 2016’da yaşanmasına dikkat çekildi çünkü Hong Kong’daki emlak balonu döneminde sona gelindiği görüldü.

İlgili haberde düşüşün gerekçesinin yükselen faiz oranları olduğu öne sürüldü bu da akıllara HSBC’nin geçen günkü hamlesini getirdi.

HSBC Hong Kong'da 12 Yıldır İlk Kez Faiz Artırdı Çünkü HSBC Perşembe günü Hong Kong sakinleri için 10 yıldan uzun süredir ilk kez borçlanma maliyetlerini artırmış, bu hareket FED’in faiz artırımından bir sonraki gün gelmişti. Çarşamba günü faiz artırımını açıklayan FED’in politika faizini 25 baz puan artışla % 2.0 – 2.25 aralığına çıkardığı aktarılmış ancak gelişen ülkelerin para birimlerine karşı dolarda bariz bir düşüş izlenmişti.

Bir sonraki gün faiz artırım kararını yorumlayan Powell da artırımın ekonominin gidişatına göre yorumlanacağını dile getirmişti.

HSBC'nin Hamlesi FED'in Faiz Artrımından Sonra GeldiABD ekonomisinin güçlü olmasının ve faizlerin artırılmasının özellikle dış borcu olan ülkeler başta gelmek üzere diğerleri üzerinde de baskı yarattığını söyleyen Powell, kademeli davranmalarının gerekçesini böyle anlatmıştı. Sonuçta; HSBC’nin hamlesinin FED’in kararının ardından gelmesi haliyle dikkat çekti. HSBC’nin 12 yıl sonra ilk kez kredi faizlerini yükseltmesi sonrası, Hong Kong hisseleri kazançlarının bir kısmını geri vermişti.

Bu noktada; faiz oranını yükselterek ucuz fon çağını bitiren HSBC’nin Hong Kong’da faiz oranını artıran ilk ticari banka olduğunun da üzeri çizildi.

Hong Kong'daki Emlak Balonu Patlıyor mu? HSBC’nin hamlesiyle aynı gün İsviçre bankası UBS de Hong Kong’daki konut fiyatlarının aşırı değerlenmiş olmakta ilk sırada yer aldığını ve en büyük çöküş riskini taşıdığını iddia eden bir emlak raporu yayınladı. Raporda Hong Kong’da yaşayan birinin Asya metropolünde 60 metrekarelik bir daire alabilmesi için 22 yıl çalışması gerektiği, 10 yıl önce bu rakamın yalnızca 12 yıl olduğu yazıldı.

UBS’nin raporu resmi istatistikler tarafından desteklenerek eski İngiliz kolonisinin ev fiyatlarında 2012’den bu yana yıllık % 10 artış görmüş olduğu bildirildi. Ayrıca Hong Kong’da fiyatların artmasına yönelik tedbirlerin şimdiye kadar işe yaramadığı ve Hong Kong’lu olmayan ev sahiplerine yönelik daha sıkı önlemler alınması gerektiği yönündeki öneriler hatırlatıldı.

Öte yandan; Hong Kong’u Hang Seng Endeksi’nde listelenen emlak şirketlerinin Cuma günü bocaladığı bilgisi de verildi. Örneğin; Sun Ass Kai Properties % 0.96 oranında düşerken CK Asset Holdings de % 2’nin üzerinde değer kaybetti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gayrimenkul kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum