Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Honduras ve Guatemala CBDC’leri Geliştirmeyi Değerlendiriyor

Ülkeler merkez bankası dijital para birimlerini ve bunların kendi para sistemlerine getirebilecekleri değeri inceliyor.
Honduras ve Guatemala CBDC’leri Geliştirmeyi Değerlendiriyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Son dönemde özellikle Amerika kıtasındaki ülkelerin kripto paralara ve CBDC’lere artan bir ilgisi söz konusu. Geçtiğimiz günlerde El Salvador, Bitcoin’i yasal para birimi olarak tanımaya başladı.

İki Orta Amerika ülkesi, Honduras ve Guatemala, El Salvador’un Bitcoin’i benimsemesinden etkilenmiş görünüyor. Ancak bu ülkeler daha farklı bir yol haritası belirliyor. Her iki ülkede Bitcoin’i yasal olarak tanımak yerine kendi dijital para birimlerini geliştirmeyi planlıyor.

Honduras merkez bankası başkanı Wilfredo Cerrato’nun açıklamalarına göre, kendi dijital parası için bir pilot test yapmanın fizibilitesini belirlemek adına bir çalışma başlattı. Banco de Guatemala başkan yardımcısı Jose Alfredo Blanco ise dijital para biriminin, tıpkı itibari para birimi gibi geliştirileceğini söyledi.

Merkez bankaları, hazırlık yapmadan yeni bir para birimi biçimini mevcut finansal sistemlerine entegre etmeye istekli değiller. Blanco, CBDC üzerinde çalışacak komitenin sadece altı ay önce oluşturulduğunu ve soruşturma aşamasını tamamlamanın uzun zaman alacağını vurguladı.

CBDC’ler dünyanın dört bir yanındaki ülkelerde çekiş ve ilgi kazanıyor. Nijerya’nın CBDC’si eNaira, ülkenin 61. Bağımsızlık Günü olan 1 Ekim’de piyasaya sürülecek. Ukrayna hükümetinin de dijital para birimi çıkarma üzerine planları olduğu biliniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%