En Hızlı Sedanlara Karşı Honda NSX Drag Pistinde Ter Döküyor!

Eskiden spor araba kavramları çok değişikti ve ayrıcalıklıydı. Kara taşıtları arasında tek kapılı otomobiller, sadece hıza odaklı ve en süratli gidebilenlerdi. Geçen kısa bir süreçte her şey ne kadar tersine döndü ve bazen de anlayamadığımız noktalara geldi. İşte anlattığımızın resmi karşımızda duruyor.

Premium sedanlara koyulan motorlar, spor araba kavramlarını bazen geride bırakıyor. Özellikli Mercedes ve BMW bunu en çok gerçekleştirenlerden. Bir M5’in Competition seçeneğindeki değerleri yakalayabilecek belirli spor arabalar kaldı. Rakipsel anlamda BMW’yi en zorlayan ise Mercedes.

Drag yarışının ilk duruş haline bakıldığında Honda NSX’in “sizi ders vermeye geldim” gibi bir hali var. Üç modelinde kalkış ve top speed rakamları birbirlerine çok yakın. Mercedes-AMG E63 S 3.4 sn, Honda NSX 3.3 sn ve BMW M5 Competition Pack 3.3 saniyede kalkış yapıyor.

Kilogram açısından en ağır olan E63 S 1.880 kg, M5 Com.Pack 1.865 kg ve sadece ortalama olarak 140 kg eksik olan NSX’te 1.725 kg. Japonlar her zaman ustaca motorlar yapabiliyor ancak burada hacim konusunda Alman rakiplerinden biraz zayıf kaldığı da bir gerçek.

BMW, 4.4L Twin Turbo V8’ten 616 ps, Mercedes E63 S’in 4.0L Twin Turbo V8’inden 603 ps ve Honda NSX 3.5L çift Turbo V6’sı ise 573 ps ile sahne alıyor. Keza NSX ekstra olarak 3 elektrik motor takviyesiyle gidiş sağlıyor.

Motor hacmi ve beygir bakımından daha düşük olan Honda’nın yine de güzel bir iş gerçekleştirdiğini düşünüyoruz. Bu durumlarda bizlerin klasik bir lafı vardır; “NSX’in de motoru 4.0L olsa acaba neler yapardı”

Paratic Piyasalar

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı

Bunu okuyan bunları da okur