Paylaşım
in G+

Honda Genel Müdürü: “Şirketimiz Türkiye’den Çekilmiyor”


 

Gündemi çalkalayan "Honda Türkiye'den Çekiliyor" haberine karşı Genel Müdür Yardımcısı Bülent Kılıçer'den açıklama geldi.

Sabah saatlerinde Honda’nın İngiltere ve Türkiye’de faaliyetlerini durduracağını söylemiştik. Gelişmeler yeni kapanan Swindon bölgesindeki tesisle beraberinde markanın uzun yıllardır hizmet veren Gebze tesisinin kapatılması söz konusu olmuştu. Dünyada çoğu şirketin yaşadığı düşük otomobil satışları Honda’ya da yansımış ve bölgelerdeki üretimlerini kemer sıkma politikasına almıştı.

Honda Türkiye’den gelen yeni bir açıklamaya göre de çekilmenin olmayacağı söylendi. Genel Müdür Bülent Kılıçer, insanların üzüntüyle karşıladığı bu gelişmeye karşı kesin bir dil kullanarak açıklama yaptı. İşte detaylar…

Genel Müdür Yardımcısı Bülent Kılıçer “çekilmiyoruz” dedi.

Elektrikli otomobil konusunda tam çıkışlarını yapamayan Honda, bunu Türkiye tesislerinde ilerletecek gibi duruyor. Zira tesis hakkında konuşan yetkili, faaliyetlere devam edeceklerini ve yeni araç oluşumlarına ağırlık vereceklerini söyledi.

Markanın İngiltere sürecini sonlandırılması normal karşılanabilir. Nedeni ise zaten Brexit’ten kaynaklanan kötü gidişat karşısında çoğu otomobil üreticisi ülkeyi terk etmekte. Birleşik Krallık markası Rolls Royce’nin bile yedek parça sıkıntısından dolayı üretimi bile tehlikeye girmişti.

Son durumda Honda’nın en yetkili kişilerinden biri olan Bülent Kılıçer, 2021 yılında kapatılacağı söylenen Gebze Honda‘nın yoluna devam edeceğini bildirdi. Açıklamalara göre ve bizim tahminlerimize göre Honda, Türkiye için farklı planlar yaparak elektrikli otomobil üretimi için yeni bir döneme girebilir…

Paratic Piyasalar