Yatırım yapmaya başla!

Honda’nın Maliyetleri Düzeltmek Adına Aldığı Şaşırtıcı 2020 Yılı Kararları

Honda, düşün kar oranları için çok sağlam plan ve uygulamalar içerisine giriyor...
Honda’nın Maliyetleri Düzeltmek Adına Aldığı Şaşırtıcı 2020 Yılı Kararları

Belirli bir zamandır otomotiv şirketlerinin sıkıntılı günler geçirdiğini biliyoruz. Karmaşık giden işleyiş karşısında şirketler tesis kapatma, işçi çıkarma ve bazı modellerinden vazgeçme gibi yöntemlerle kötü zamanları atlatmanın yoluna girdiler. Honda’da aynı sıkıntılar içerisinde olup, mali düzenini baştan düzenliyor.

Türkiye tesisini kapatacak haberleri geldikten sonra yetkililer tarafından böyle bir şey olmadığı söylense de 2021 yılında Honda, %90 ülkemizdeki faaliyetlerini durduracak. Japon firmanın şimdiki planları ise küresel operasyonlarını kolaylaştırma. İşte detaylar…

Honda en başta üretim tabanını düzenleyecek.

Ürünlerden daha fazla kar etmek ve ayakta durabilmek adına modellerinden vazgeçeceğini söyledi. Dünya genelinde baktığımızda, bunun doğru bir karar olduğunu söylememiz mümkün. SUV ve crossover segmentinin yükselişi ile sedan, wagon ve mikro sınıf araçlarını bitme noktasına getirdi. Mantıken de üretimleri zarardan başka bir şey değil.

Uzak Doğulu üretici, Kuzey Amerika başta olmak üzere diğer bölgelerde de model ve varyantlarında ciddi azalmaya gideceğini bildirdi. Karar almasındaki en büyük etkenler birisi de 8 Mayıs’ta bakılan yıl sonu işletme karında %13 düşüş yaşaması. Amerika Çin ticari kapışmaları ve Brexit’te Honda’yı olumsuz yönde etkilemişti.

Alacağı ikinci önlem paketinin içeriğinde, platformları birleştirme var.

Honda CEO’su Takahiro Hachigo, 2020 yılında yeni bir araç platformu oluşturacaklarını bildirdi. Yeni yapıda hibrit sistemini tüm ürün yelpazesinde kullanacağını söyledi. Biraz daha ilerleyen zamanlarda subcompact alanda Jazz, kompakt araç için Civic, orta boyutlu sedanlarda Accord, SUV sınıfında HR-V ve CR-V model varyasyonlarının markanın üçte birini temsil edeceğini bildirdi. Küresel satışların %60’ı da bu modeller üzerinden gerçekleştirilecek.

Honda CEO’sunun üçüncü önlemi biraz şaşırtıcı.

Mesela 2020 yılından itibaren Honda araçların renk kombinasyonlarında azaltma yöntemine gidecek. Belirli renk seçenek sunumlarıyla da kar etmeyi amaçlıyorlar. Sonrasında kokpit kontrol paneli düzenlerindeki değişikliklerinde de azaltmaya gidileceği aktarıldı.

Japon temsilci N Serisi, Pilot ve Crider gibi farklı bölgelerde üretimi gerçekleşen SUV modellerinin üretimini kolaylaştırmak için hepsini tek noktaya toplayacak. Şirket, 2025 yılına gelindiğinde, 2018 yılına göre %10 azaltmayı hedefliyor.

Son olarak, Honda CEO’su Takahiro Hachigo, iki motorlu i-MMD (Akıllı Çok Modlu Sürücü) hibrit sistemini tüm araç serisine dağıtarak şirketin elektrikli araçların satışını hızlandıracağını söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum