Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Markaların Binek Araç Sınıfındaki Düşüşleri Honda Civic’i Yükseltti!

Firmaların bilerek yavaşlattığı binek otomobil pazarında Honda çok sağlam satış rakamlarıyla göz doldurdu!
Markaların Binek Araç Sınıfındaki Düşüşleri Honda Civic’i Yükseltti!
HABER GİRİŞ

Honda’nın yayınladığı araç satış rakamlarında özellikle Civic’in ki dikkat çekiyor. Otomobil dünyasında belirgin bir kriz yaşanıyor ve bundan Honda’da etkilenmişti. İlk tamamı elektrikli otomobili e Serisi‘ni gösteren Japon marka, bunun için bir takım şeylerden vazgeçmişti. Elektrikli araçlara yönelen sistem karşısında daha iyi rekabet gücü oluşturabilmek için Honda, fabrikalarını teker teker kapatıp, işçi çıkartarak mali güç elde etmek istemişti.

Bunlar olurken Uzak Doğulu şirket Ağustos ayında iyi dereceli araç satışlarına imza atmış. SUV ve crossover araçların şu anda çoğu markanın gelirlerini belirleyen sınıf olduğunu söylememiz mümkün. Öyle ki Lamborghini bile yaşamı boyunca Urus sayesinde 5.000 adet sınırını geçebilmişti. Bakalım Honda Civic ve diğerlerinden ne kadar satış yaparak diğerlerinin önüne geçmiş.

Ağustos ayında Honda %20 kadar bir fazladan satış gerçekleştirmiş.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Diğer aylara göre satış istatistiğine bakarak Honda’nın geçen ayı yüksek gelirle kapattığı söylenebilir. Rekor CR-V SUV modelinde olup, 44.235 adet yeni müşteriyle buluşturulmuş. Artı aynı sınıfta Passport ve HR-V’nin de rekor kırdığı söylendi.

Bu kısımlar normal olsa Civic ile daha sağlam işler yapılmış. Ayın yıldızı olan Civic, %26’lık bir artışla 34.808 adet satmış. Bu kısımda Toyota Corolla ile başa baş gidiyor.

Son nesil Civic’in ilk zaman satışları kadar olmasa da Honda’yı mutlu edecek seviyede. Yüzde 1.3 yükselmenin aslında C segment bir araç için zor. Şöyle ki sedan araç yapısından uzaklaşan insanların yüksek sürüş araçlarına kaydığını biliyoruz. O yüzden Honda’nın bu başarası kutlanabilir.

GCM Yatırım Banner

Avantaj kısmında Civic’in sedan, hatchback ve tek kapılı olarak satılıyor olması. Amerika Honda satış bölümünün başkan yardımcısı Steven Center, “Pazar, kamyonlara daha fazla kaydıkça, binek otomobillerini tercih edenler bu yollardan bize geliyor. Amerika’da satılan binek araçların yaklaşık yüzde 20’si Honda!” dedi.

Japon marka bir üst klasmanda da yarışını sürdürüyor. D segmentte Accord, kompakt Fit ve Insight Hybrid‘in de Ağustos ayını başarılı şekilde kapattığı söylendi. Markanın %47 oranında satışları binek otomobiller üzerinden oluyor. Taktik olarak görebileceğimiz Honda satışları, rakiplerinin binek araç pazarını yavaşlatması nedeniyle o kısımdaki müşterileri kendisine alıyor.

Edmunds’un endüstri analiz direktörü Jessica Caldwell de, “Civic, SUV’lere doğru pazar değişimini başarıyla sürdürdü, çünkü küçük SUV’lerin altında bir fiyat noktasında daha ucuz, temel taşımacılık için hala güçlü bir talep var. Civic, bu boşluğu, segmentte göze çarpan özelliklere sahip güvenilir bir marka adıyla dolduruyor. Fiyatlara duyarlı araç satın almacılarının finansal risk alma olasılığı daha düşük olduğundan, Honda’nın uzun ömür ve kalite konusundaki itibarı Civic’i daha güvenli bir olasılık haline getiriyor. En büyük satış kaynağı, önceki müşterilerden geliyor, bu nedenle yıllar boyunca satılan yüksek miktarlarda Civic ile birlikte, alıcı tabanı çok büyük ve diğer markalar araba hatlarını kapattığında genişleyecek.” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.