Yatırım yapmaya başla!

Home Ofis Çalışanların Üretkenliğini Arttıracak Dekorasyon Önerileri

Ne trafik derdi var ne de bitmek bilmez yönetici beklentileri! Sabah kalkıp “acaba bugün ne giysem” demek zorunda falan da değilsiniz. Dedikoducu iş arkadaşlarınızın iğneli sözlerine katlanmıyor ya da uzun mesai saatleri arasında kendinizi sıkışıp kalmış gibi hissetmiyorsunuz. Çalıştığınız kadar kazanıyor, kendi kurallarınızla kendi işinizin patronu oluyorsunuz.
Home Ofis Çalışanların Üretkenliğini Arttıracak Dekorasyon Önerileri

Efendim? Yoksa hala neden bahsettiğimi anlamadınız mı? Ya da “böyle bir iş var da biz mi yapmıyoruz” diye mi düşünüyorsunuz? O zaman dikkatinizi hemen buraya vermelisiniz. Çünkü şimdi duyacaklarınız gelecekte yapacağınız işin ya da hali hazırda yapmakta olduğunuz işin başarı oranını belirleyecek nitelikte.

Evet, her geçen gün biraz daha rağbet gösterilen, biraz daha popülerleşen çalışma şeklinden bahsediyorum. Yani home ofis çalışma biçiminden! İş hayatının klişe kurallarının çok dışında olan ve bazıları için gerçekten “doğru iş” olan bu çalışma şeklini siz de benimsemiş olabilirsiniz. Veya uzun zamandır o hiç sevmediğiniz işten istifa edip kendi başınıza çalışmayı ya da evden çıkmadan (yeni anne-baba olmuş, hasta-yaşlı bir yakınınıza bakıyor olabilirsiniz) nasıl para kazanabileceğinizi merak ediyor olabilirsiniz.

Sonuçta; hangi grupta olursanız olun, home ofis çalışma hususunda hayal kırıklığı yaşamamak için belli başlı noktalara dikkat etmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Daha açık söylemem gerekirse; home ofis çalışırken yaptığınız işten gerçekten keyif ve verim almak için gereken bütün hazırlıkları yapmalısınız. İşte bunun için size aşağıdaki başlıkları incelemenizi öneriyorum. Çünkü hemen şimdi çalışmakta olduğunuz ya da yakın zamanda çalışacağınız iş ortamını nasıl dekore etmeniz gerektiği hakkında önemli ipuçları vereceğim. Şayet siz de evden çalışan biri olarak veriminizi arttırmak ve seveceğiniz bir alanda çalışmak istiyorsanız, bu önerileri kesinlikle dikkate almalısınız derim.

Işığa Dikkat Edin!

Işığa Dikkat Edin!Öncelikle hangi odanızı home ofis olarak kullanacağınızın kararını vermelisiniz. Bunun için de odanın cephesini, penceresini, (evinizin dışında yeşil alan varsa, o alanı gören odayı home ofise çevirmeniz sizin için daha iyi olacaktır) ve ne kadar güneş aldığını düşünmelisiniz. Çünkü yeterli gün ışığı almayan bir odada çalışmak hem gözlerinizi yoracak hem de ister istemez üretkenliğinizin düşmesine neden olacaktır.

Yani home ofis olarak kullanacağınız odanın gün ışığı almasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca gün ışığından daha çok faydalanmak için masanızı pencere kenarına yerleştirmelisiniz. Ama dışarıya bakmak dikkatinizin dağılmasına neden olabilir. Eğer bundan rahatsız oluyorsanız o zaman da sırtınızı pencereye dönmelisiniz. Tüm bunlara ek olarak; akşam ya da gece çalıştığınız zamanlarda halojen ışık veren sarı ampuller kullanmalısınız.

Duvarlarınıza Mantar Panolar Asın!

Duvarlarınıza Mantar Panolar Asın!Hem hatırlatıcı hem de motivasyon unsuru olarak kullanabileceğiniz mantar panolara home ofisinizde kesinlikle yer vermelisiniz. Notlarınızı, sevdiklerinizin resimlerini ya da ilham aldığınız teşvik edici sözleri asabileceğiniz bu panolarla bir yandan home ofisinizi daha eğlenceli hale getirecek hem de gözünüzün önündeki panolara bakarak çalışma isteği duyacaksınız.

Tavsiye İçerik: Yaşamınızı Kolaylaştıracak Pratik Ev Dekorasyon Fikirleri

Sonuçta; bu panoları ne kadar yararınıza kullanacağınız tamamen size bağlı! Örneğin; elinizdeki işi bitirdiğinizde çıkacağınız tatili hatırlamanızı sağlayacak resimlerle motive olabilirsiniz. Veya her günün akşamında ertesi gün yapacağınız işleri asarak çalışma hayatınızda bir devamlılık yakalayabilirsiniz. Ya da iki ayrı mantar pano kullanabilir, bir tanesini sadece motivasyon için diğerini ise işle ilgili yapacaklarınız için kullanabilirsiniz.

Eşyalarınızı Bölmelere Ayırın!

Eşyalarınızı Bölmelere Ayırın!Ofis eşyalarınızı (kalem, makas, zımba, not defteri, dosya kağıtları…) düzenli bir şekilde yerleştirmeye dikkat etmelisiniz. Bunun için çekmeceleri olan çalışma masalarından alabilir ya da duvarlarınıza eşyalarınız için yeterli olacak raflar yapabilirsiniz. Karmaşadan kurtulmak için odanızda ekstra dolaplara yer verebilir, böylelikle neyi nerede bulacağınızı bildiğiniz bir çalışma ortamı yaratabilirsiniz. Çünkü her şeyin ortalıkta olduğu bir home ofiste isteseniz de verim yakalayamaz, dağınıklık içerisinde sürekli zaman kaybı yaşarsınız.

Renklerin Verimi Etkilediğini Unutmayın!

Renklerin Verimi Etkilediğini Unutmayın!Evet, odanızı home ofise çevirirken üzerinde durmanız gereken bir diğer konu da bu! Yani renkler! Eşyalarınızda ve duvarlarınızda kullanacağınız renklere kesinlikle dikkat etmelisiniz. Çünkü yeni çalışma alanınızda kullanacağınız her bir renk veriminizi etkileyecek, seçtiğiniz her ton çalışma şeklinizi değiştirecektir. Mesela; duvarlarınızda koyu tonlar kullanırsanız, çalışma alanınız iç karartıcı ve göz yoran bir hale gelecektir. Bunun yerine açık pastel ya da beyaz tonlar kullanırsanız, daha aydınlık bir ortamda çalışmış olacak ve daha üretken olabileceksiniz.

Aynı kural, çalışma eşyalarınızı (koltuk, masa, raflar, dolaplar, aksesuarlar) için de geçerli! Home ofisiniz olarak kullanacağınız alanda bir renk cümbüşü yaratmak yerine, birbiriyle uyumlu göz yormayacak renkleri tercih etmelisiniz. Ama çalışma ortamınızda ille de renkli bir şeyler olsun istiyorsanız canlı renklere sahip birkaç küçük eşyayla odanızın havasını değiştirebilirsiniz. Hemen aşağıdaki yazıdan, renklerin ofisteki verimi nasıl etkilediğini öğrenebilir, bu bilgilerle çalışma ortamınızı daha doğru dekore edebilirsiniz.

İlgili Yazı: Renkler Ofisteki Verimi Nasıl Etkiliyor?

Yeşilin Veriminizi Arttıracağını Bilin!

Yeşilin Veriminizi Arttıracağını Bilin!Home ofisinizde yeşile kesinlikle yer vermelisiniz. Çünkü doğayı çağrıştıran bu rengin kişi üzerinde olumlu etki yarattığı açık ve net olarak biliniyor. Zaten yapılan pek çok araştırma da gösteriyor ki yeşil stres seviyesini azaltıp, odaklanma gücünü arttırarak performansın fark edilir şekilde yükselmesine yardımcı oluyor. Sizlere daha önce home ofis çalışanların verimini arttıracak öneriler arasında bu konudan detaylıca bahsetmiştik.

İşte tüm bu nedenlerden dolayı; çalışma alanınızı yeşillendirmelisiniz. Örneğin; kaktüs (kaktüsün radyasyonu çektiği biliniyor), sarısabır, kauçuk gibi bitkilere ofisinizde yer vererek hem odanıza farklı bir hava katabilir hem de onların ortama yaydığı pozitif enerjiyle daha verimli çalışabilirsiniz.

Kablo Karmaşası Olmamasına Özen Gösterin!

Kablo Karmaşası Olmamasına Özen Gösterin!Şarj aletleri, telefon, internet bağlantı kabloları, ofis eşyalarının uzantıları ve dahası yüzünden karmaşa yaşamayın. Hem olası bir ev kazasının önüne geçmek hem de iç içe geçmiş kablolar yüzünden boş yere öfke krizleri geçirmemek için bu konuya dikkat etmelisiniz. Kabloların ayağınıza takılmaması, birbirine dolanmaması için onları güzelce toparlamalı, kablo tutucularla onları odanın kenar kısımlarından geçirmelisiniz. Kısacası; ortalıkta bir kablo karmaşası olmamalı!

Çalışma Koltuğunuzu Seçerken Ucuza Kaçmayın!

Çalışma Koltuğunuzu Seçerken Ucuza Kaçmayın!Gün boyunca oturacağınız koltuğu seçerken de dikkatli olmalısınız. Ucuza kaçmak için rahatsız çalışma koltukları satın almamalı, bu eşyanın en önemli eşyalarınızdan biri olacağını hesap ederek hareket etmelisiniz. Sonuçta saatlerce rahatsız oturacağınız bir koltuğa daha az para vermek mi, rahat edeceğiniz bir koltuğa daha çok para vermek mi daha mantıklı, bunu düşünmelisiniz. Çalışma koltuğunuzun ayarlanabilir olmasına, bel yastığı ile desteklenmiş olmasına, kısacası çalışmak için yeteri kadar rahat olmasına özen göstermelisiniz.

Etrafınızda Dikkat Dağıtıcılar Olmamasına Dikkat Edin!

Etrafınızda Dikkat Dağıtıcılar Olmamasına Dikkat Edin!Home ofis olarak kullanacağınız alanda dikkat dağıtıcılar olmamasına dikkat etmelisiniz. Yani odanızda televizyon, yatak, koltuk, dergiler, ev telefonu ve benzeri şeyler bulundurmamalısınız. Ama home ofis olarak kullanabileceğiniz ekstra bir oda yoksa oturma ya da yatak odanızda çalışmak durumundaysanız o zaman daha farklı bir yol izlemelisiniz. Mesela; odanızı ayrı iki kısma bölerek kendiniz için ayrı bir çalışma alanı yaratabilirsiniz. Çünkü bütün gün karşınızda duran bir yatağın ya da televizyonun çekiciliğine karşı koymak sizi gerçekten zorlayacaktır.

Çalışma Ortamınızda Nefes Alacak Alanınız Olsun!

Çalışma Ortamınızda Nefes Alacak Alanınız Olsun!Yani home ofisini çok fazla eşyayla doldurmayın. Çok fazla eşyaya ihtiyaç duyuyorsanız ya da home ofis olarak kullanacağınız alan küçükse o zaman bu duruma alternatif çözüm yolları bulmalısınız. Örneğin; sürekli kullanmayacağınız eşyaları yine düzenli bir şekilde kolileyerek başka bir odaya koyabilirsiniz. Veya duvarlarınızda kullanışlı raflara, askılıklara yer vererek daha çok boş alan yaratabilirsiniz.

Sonuçta; bütün gününüzü o odada çalışarak geçireceksiniz. Ve sanıyorum ki hiçbiriniz; her şeyin üzerinize üzerinize geldiği, adım atmakta zorlandığınız, ayağınızın altına sürekli ıvır zıvırların takıldığı bir çalışma ortamında iş yapmak istemezsiniz. İşte bunun için ortamda nefes alacak yer bırakmaya özen göstermelisiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.


Okur Yorumları
  1. Ekxstra odam yok ve burda yazan her şey ekxstra odalar için odamın yarısı da yok kardeşimle aynı pdadayım


Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kariyer kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum