Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hollandalı Demiryolu İşçileri Greve Gitti! Ulaşım Aksıyor

Hollandalı demiryolu işçileri artan yaşam maliyetlerine bağlı olarak daha yüksek ücret isteklerinin yerine getirilmesi için greve gitti. Detaylar haberde;
Hollandalı Demiryolu İşçileri Greve Gitti! Ulaşım Aksıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hollandalı demiryolu işçileri, hızla yükselen enflasyonu telafi etmek için maaş artışı beklentisine girerken, ülkenin en kalabalık bölgesi olan batı kesiminde Cuma günü greve başladı.

Hollanda Devlet Demir Yolları (NS) demiryolu operatörü, bu durumun Belçika’ya giden uluslararası yollar da dahil olmak üzere Hollanda’nın çeşitli yerlerinde demiryolu trafiğinin kesintiye uğrayacağı anlamına geldiğini söyledi.

Grev, Hayatı Olumsuz Etkiliyor

Kurumun internet sitesinden yapılan açıklamada “Başka bir ulaşım aracı kullanın veya seyahatinizi erteleyin” uyarısı yapıldı.

24 saatlik eylem, Çarşamba günü ülkenin kuzey bölgesinde yapılan ilk grevden sonra üç gün içindeki ikinci eylem özelliğini taşıyor.

Sendikalar Taleplerini Sıraladı

Sendikalar, ülkedeki enflasyonun önemli ölçüde yükselmesi ve alım gücünün giderek düşmesi nedeniyle NS çalışanlarının aylık maaşının brüt 100 euro artırılmasını ve çalışanlara bir defaya mahsus olmak üzere 600 avro ödeme yapılmasını talep ediyor.

GCM Yatırım Banner

NS ise bu taleplerin fazla olduğunu belirterek Kovid-19 krizi nedeniyle hala mali açıdan zor durumda olduklarını ve buna göre hareket etmeleri gerektiğini savunuyor.

Hollanda’daki tüketici fiyatlarının 2022’de yüzde 9,9 ve gelecek yıl yüzde 4,3 artacağı tahmin ediliyor.

Hollanda İşçi Sendikaları Konfederasyonu (FNV) ve farklı sendikalar 24 saatlik üç grev daha planlıyorlar. Takvim ise Pazartesi günü ülkenin kuzeybatı kesiminde, Salı günü orta Hollanda’da ve Çarşamba günü güneydoğu kesiminde şeklinde planlanıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.