Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hollanda’daki Fabrikalar Üretimi Durdurma Kararı Aldı

Hollanda'da artan enerji fiyatları bazı fabrikaları etkiledi. Durumun tüketiciye yansıyacağı söylendi. Habere dair detaylar aşağıda;
Hollanda’daki Fabrikalar Üretimi Durdurma Kararı Aldı
HABER GİRİŞ

Hollanda’nın alüminyum, çinko ve demir üreten fabrikaları son bir yılda enerji fiyatlarının çok fazla artması sebebiyle üretimlerini azalttı. Bazıları ise tamamen durdurdu. Fabrikalar bu durumun tüketiciye yansıyacağını söyledi.

Hollanda basınında yer alan habere göre alüminyum üreticisi Damco, 1 Eylül’den itibaren metal üretiminin çok fazla enerji gerektirmesi ve fiyatların artmasından kaynaklı üretime ara verdiğini bildirdi.

Delfzijl şehrindeki Damco Alüminyum fabrikası, maliyetlerde hükümet desteğinin eksik kaldığına işaret etti. Bu durumda tek seçeneğin geçici kapanma olduğunu paylaştı.

Ülkedeki çinko üreticisi Nyrstar’ın da 1 Eylül’de üretimini durdurduğu belirtilen haberde, sebebinin santrale yakın kaynaklardan edinilen bilgide elektrik maliyetlerinin on kat arttığı yönündeki ifadeleri öne sürüldü.

Artan enerji fiyatları nedeniyle kapanan üretim fabrikaları kimya, kağıt, metal ve gıda endüstrisindeki şirketlerin de etkileneceği vurgulandı.

GCM Yatırım Banner

Üretimin Durması Tüketiciyi Etkileyecek

Hollanda’nın çok uluslu bankası Rabobank ekonomisti Lize Nauta, enerjiyi yoğun kullanan sektörlerdeki şirketlerin artan maliyetleri müşterilerine yansıtabildiğini belirtti.

Sektördeki şirketlerin üretimi azaltması veya durdurmasına dikkat çeken Nauta, bunun tüketiciler üzerinde ne kadar büyük bir etkiye sebep olacağını tahmin etmenin zor olduğunu iletti.

Sebep olarak ise şirketlerin sadece Hollanda pazarı için üretim yapmadığı ve duraklamanın sadece ülkedeki fiyatları etkilemeyeceğine işaret etti.

Tüketicilerin fiyat artışından kaynaklı daha fazla ikinci el ürünlere yöneleceğine dikkat çeken Naura şöyle konuştu:

“Enerji fiyatlarının uzun süre yüksek kalmasını bekliyoruz. Bu nedenle bazı şirketlerin, gaz yerine yeşil elektrik kullanarak başka üretim yöntemlerine de bakmaları bekleniyor.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.