Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hollanda’da Enflasyon Yükselirken Ekonomi Resesyona Girdi

Hollanda ekonomisi, 2023'ün ikinci çeyreğinde ilk çeyreğe göre yüzde 0,3 daraldı. Yılın ilk çeyreğindeki daralmayı takip eden küçülmeyle ülke ekonomisi resesyona girdi.
Hollanda’da Enflasyon Yükselirken Ekonomi Resesyona Girdi
HABER GİRİŞ

Hollanda İstatistik Kurumu (CBS) tarafından bugün ülkenin öncü 2023 yılı ikinci çeyrek büyüme rakamları açıklandı. Rapora göre Hollanda ekonomisi ikinci çeyrekte yüzde 0,3 küçülerek teknik olarak resesyona girdi.

Avrupa’nın en büyük ekonomileri arasında yer alan Hollanda ekonomisi, 2023 yılının ilk çeyreğinde de yüzde 0,4’lük daralma göstermişti. Böylece ülke ekonomisi art arda iki çeyrekte de küçüldü.

Hollanda’nın gayri safi yurt içi hasılası (GSYİH) 2021 ve 2022 yıllarında Covid-19 çöküşünden hızlı bir şekilde toparlanarak senede yaklaşık yüzde 5 oranında büyümüştü.

İhracattaki Düşüşe İşaret Edildi

Euro bölgesinin en büyük beşinci ekonomisinin pandemiden bu yana ilk durgunluğu ise Hollanda ve ticaret ortaklarındaki artan enflasyonun gıda fiyatlarını ve enerji faturalarını artırmasıyla tüketici harcamaları ve ihracattaki düşüşten kaynaklandı.

CBS tarafından paylaşılan ikinci çeyrek raporunda tüketici harcamaları yüzde 1,6 düşerken, ihracat yılın ilk üç ayına göre yüzde 0,7 azaldığı kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Reuters haberinde Hollanda’daki enflasyonun, geçen sene Eylül ayında yüzde 14,5 ile zirveye ulaştığını anımsattı. O zamandan bu yana ülkede düşen enflasyonun, 2023’ün ikinci çeyreğinde ise yüzde 6 seviyesi ile kısmen yükseldiğine işaret etti

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.