Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hollanda’da Enflasyon Enerji Etkisiyle Zirveden İnmiyor

Hollanda İstatistik Kurumu’nun yayımladığı verilere göre ülkede tüketici fiyatlarındaki artış son 47 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.
Hollanda’da Enflasyon Enerji Etkisiyle Zirveden İnmiyor
HABER GİRİŞ

Hollanda için Ağustos ayı enflasyon rakamları açıklandı. Temmuz’da yüzde 10,3 olan tüketici fiyat endeksi, Ağustos’ta yüzde 12’ye yükseldi. Hollanda İstatistik Kurumu (CBS) tarafından açıklanan bu oran, 1975 yılından bu yana gerçekleşen en yüksek enflasyonu ifade ediyor.

Açıklamada özellikle enerji fiyatlarındaki artışın enflasyonun daha da yükselmesine neden olduğu belirtildi. Enerji enflasyonu Ağustos’ta yıllık olarak yüzde 151’e yükseldi. Bir önceki ay yüzde 108 seviyesindeydi. Grup fiyatlarındaki artışın şu an manşet enflasyona en büyük katkıyı sağladığı belirtildi.

Gıda ve İçecek Enflasyonu Yıllık Olarak Yüzde 13,1

Temmuz’da yüzde 12,3 olan gıda ve yiyecek enflasyonu, Ağustos’ta artışa devam ederek yüzde 13,1 oldu. Motor yakıt fiyatlarındaki yıllık artış yüzde 24,6 olurken, Ağustos’ta yüzde 16,7’ye geriledi.

Giyim grubundaki fiyat artışlarının da enflasyona yukarı yönde baskı uyguladığı belirtildi. Hollanda’da enflasyon 2020 yılında yüzde 1’in altını, geçen yıl ise yüzde 2’nin altına inmişti. 2022’nin başında yüzde 6,4 seviyesindeydi.

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın yarattığı jeopolitik gerilim tüm dünyada enerji ve gıda fiyatlarında artışa yol açtı.

GCM Yatırım Banner

Bunun etkisiyle Hollanda’da enflasyon Şubat’ta yüzde 6,2, Mart’ta yüzde 9,7, Nisan’da yüzde 9,6, Mayıs’ta yüzde 8,8, Haziran’da yüzde 8,6 ve Temmuz’da yüzde 10,3’e yükseldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın