Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hollanda Merkez Bankası’ndan Binance Borsasına Ceza Darbesi

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından Binance, Hollanda Merkez Bankası tarafından 3,3 milyon euro para cezasına çarptırıldı. Detaylar haberde;
Hollanda Merkez Bankası’ndan Binance Borsasına Ceza Darbesi
HABER GİRİŞ

İşlem hacmiyle dünyanın en büyük kripto borsası olan Binance, son yıllarda çeşitli yasak ve yaptırımlara maruz kalsa da yakın zamandaki iş birlikleriyle “küresel düzenleyicilerle barış yapma” konusunda önemli aşama kaydetti. Ancak borsa, son dönemde izlediği stratejiyi aksatacak bir gelişme ile karşı karşıya geldi.

Binance, Pazartesi günü Hollanda Merkez Bankası’na (DNB) kayıt olmadan Hollanda’da faaliyet gösterdiği için yaklaşık olarak 3,3 milyon euro para cezasına çarptırıldı.

DNB’den yapılan açıklamaya göre Hollanda vatandaşlarına hesap açarken gerekli kayıt prosedürlerini izlemediği için lider kripto para borsasına 3.235 milyon euro para cezası verilmesi kararlaştırıldı.

Ceza, DNB’nin Binance’ın ülkede yetkisiz kripto hizmetleri sunduğuna dair Ağustos 2021’de yaptığı bir uyarının ardından gelmiş oldu.

Borsaya Uygulanacak Ceza Tutarında Artırıma Gidildi

Şirkete, DNB’nin üç uygulama düzeyinin en katısı olan üçüncü kategori cezası verildi.

GCM Yatırım Banner

DNB, yaptığı değerlendirmede borsanın Hollanda’da kayıtlı birçok müşterisi olmasını, uyumsuzluğun ağırlığını ve kusur derecesini, borsanın dünya çapındaki büyüklüğünü göz önünde bulundurdu.

Bu gerekçelerle cezanın temel tutarı 2 milyon euro bandında olmasına rağmen şirkete uygulanacak ceza tutarının 3.235 milyon euro’ya çıkarıldığı ifade edildi. CoinGecko verilerine göre şirket, günlük 15.5 milyar dolarlık spot işlem hacmiyle dünyanın en büyük kripto borsası konumunda.

DNB, ayrıca Binance’ın kısmi kayıt için başvurması ve süreç boyunca operasyonları hakkında “nispeten şeffaf” olması nedeniyle para cezasının yüzde 5 oranında düşürüldüğünü söyledi.

Binance’ın para cezasına itiraz ettiği ancak bundan bir sonuç çıkmadığı da belirtildi.

Borsadan bir yetkili konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Bugünkü karar, Hollanda Merkez Bankası ile devam eden iş birliğimizde uzun zamandır beklenen bir dönüm noktasıdır. Kararın her yönü hakkında aynı görüşü paylaşmasak da Hollandalı düzenleyicilerin, düzenlemeleri uygun gördükleri şekilde uygulama yetkisine ve profesyonelliğine derinden saygı duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

Dünya genelindeki büyümesini ve atılımlarını sürdüren Binance geçtiğimiz günlerde yeni marka temsilcisini duyurmuştu. Borsa, TikTok’ta viral olan videolarıyla ünlenen İtalyan Khaby Lame ile marka elçiliği konusunda anlaşmaya varmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın