Yatırım yapmaya başla!

Hollanda GSYİH’si 2020’de %6’lık Benzersiz Düşüş Kaydedecek

Hollanda Ekonomi Politikası Analiz Bürosu, Covid-19 krizinin ülke ekonomisi üzerinde benzersiz bir negatif etki yarattığını söyleyerek karamsar tahminlerde bulundu.
Hollanda GSYİH’si 2020’de %6’lık Benzersiz Düşüş Kaydedecek

Koronavirüs pandemisi, ülke ekonomileri üzerinde eşi benzeri görülmemiş etkiler yaratmaya devam ediyor. Hollanda Ekonomi Politikası Analiz Bürosu (CPB) da bugünkü raporunda, söz konusu gerçeği vurgulayarak GSYİH’de benzersiz bir yüzde 6’lık düşüş tahmin etti.

Hollanda’da salgına karşı koymak için sosyal mesafe önlemlerinin ekonomik faaliyette yüzde 10 ila 15 arasında benzeri görülmemiş bir düşüşe yol açtığını belirten CPB, Haziran tahmininin çeşitli senaryolar içerdiğini belirtti.

Ilımlı bir toparlanma varsayılan temel senaryoda (aşağıdaki tabloda görüldüğü gibi), GSYİH’nin 2020’de %6 azalacağı ve bunu önümüzdeki yıl %3 toparlanmanın izleyeceğini bildirdi.
Hollanda CPB 2020 GSYH Yüzde 6 Düşüş
Kaynak: CPB

İşsizliğin ikiye katlanacağı, kamu maliyesi ciddi şekilde etkilenecek olsa da tehlike bölgesine girmeyecekleri söylendi. 2020’de işsizliğin yüzde 5, 2021’de yüzde 7 olacağı dile getirildi. CPB Direktörü Pieter Hasekamp şu ifadeleri kullandı:

“Mevcut belirsizlik hükümet için önemli ikilemler yaratmaktadır. İyileşme aşamasında, hükümetin destek tedbirlerinin kontrollü bir şekilde aşamalı olarak kaldırılması arzu edilir olacaktır ancak hükümetin geri çekilme derecesi, ekonomik toparlanmanın hızına bağlıdır. İyileşme, krize karşı uluslararası koordineli bir yaklaşımla ve konut inşası ile enerji geçişinde olduğu gibi mümkün olan yerlerde yatırımları artırarak hızlandırılabilir.”

İkinci bir dalganın yenilenmiş sosyal mesafeli tedbirlere yol açması durumunda ise GSYİH’nin 2021’de de azalmaya devam edeceği, işsizliğin %10’a, kamu borcunun %75’in üzerine çıkacağı kaydedildi.
Hollanda CPB 2020 2021 Ekonomik Tahminleri
Kaynak: CPB

Ticaret ortakları tarafındaki büyük ekonomik sorunlar nedeniyle iyileşme hızının daha az olumlu olabileceği söylendi ki IMF de Hollanda’nın ekonomik entegrasyonu nedeniyle krize karşı savunmasız kaldığını bildirmişti.

Nisan raporunda kurum Hollanda’nın 2020’de yüzde 7,5 daralırken 2021’de yüzde 3 büyüyeceğini öngörmüştü. Hollanda’nın Haziran raporunda, uluslararası düzeyde ekonomik toparlanmanın gecikmesi durumunda, bankaların hem Hollanda hem de yurtdışında sorun yaşayabilecekleri aktarıldı.

Bunun, kredi provizyonu yoluyla toparlanmayı daha da azaltacağı böyle zayıf bir ekonomik toparlanma senaryosu altında 2021’de GSYİH’de büyümenin olmayacağını, işsizlik oranının %10’un üzerine ve kamu borcunun GSYH’ye oranının %75’in üzerine çıkacağı belirtildi.

Sosyal mesafeli kısıtlamaların kaldırılmasının tüketici iyimserliğine yol açması durumundaysa ekonomik toparlanmanın daha hızlı gerçekleşeceği düşünülebilirken böyle güçlü bir toparlanma senaryosu altında, 2021 yılına kadar GSYİH’nin 2019 seviyesinin üzerine çıkabileceği tahmin edildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum