Yatırım yapmaya başla!

Hollanda’nın Benzinli ve Dizel Araçlara Yönelik 2030 Hazırlığı!

Hollanda/Amsterdam EV araçların çoğalması, dizel ve benzinli araçların ise bitirilmesi için aldığı son kararından bahsedildi!
Hollanda’nın Benzinli ve Dizel Araçlara Yönelik 2030 Hazırlığı!

The Guardian, Amsterdam belediye meclisinin aldığı yeni bir karara yer verdi. Ciddi bir benzin-dizel savma çalışmalarına girişen ülkeler, son kararlarını artık söylemeye başladılar. Özellikle Kuzey Avrupa ülkeleri, Çin ve Almanya, yasakları kesin bir dille açıklayan ülkeler arasında.

Hollanda, elektrikli bir araç üretimi olmasa bile onlar için hızlı şarj istasyonlarını kurmaya başlamıştı. Nedense 4 sene içerisinde gerçekleşen bu gelişmeler, VW’nin DieselGate‘ini fırsat bilmişler gibi. Hükümetler TDI emisyon skandalını bekliyormuşcasına, bir anda fosil yakıt düşmanlığına başladılar. Haberin detayları aşağıda;

Hollanda, dizel ve benzinli araçların yaydığı CO2’nin yaşam kalitesini düşürdüğünü söyledi.

Başkent Amsterdam’da temiz hava sahası uygulaması için koyulan 2030 tarihi, aslında kararların tamamen yürürlüğe gireceği son tarih. 2020 yılından itibaren 15 yaşından büyük dizel arabaların Amsterdam’ı çevreleyen A10 çevre yoluna girmeleri yasaklanacak.

Tam karar tarihinden 8 yıl öncesinde yani 2022 yılında şehir merkezinde halk otobüsleri, kamyonlarda dahil olmak üzere herhangi bir dizel ve benzinli araç girişi olmayacak.

Yasağın sonraki adımında motosikletler de var. ,

Motosiklet ve scooter gibi pratik şehir araçları sahipleri de 2025 yılından itibaren bu yasağa uymak zorunda kalacaklar. The Clean Air Action planları 2030 yılına geldiğinde, Amsterdam’ın havası sıfır emisyonlu hale getirilmiş olacak.

Hollanda bu yasakları getirdiğini ilan ettiğine göre halka da teşvikler sunmak zorundaydı. Norveç gibi bazı ülkeler, elektrikli ve hidrojen yakıtlı araçlara insanları yöneltmek için vergi almama, bedava otopark, bedava elektrik gibi olanaklar sağlamayı kabul etmişti.

Eğer ki ülkeler bir kişiyi elektrikli otomobillere yöneltmek istiyorsa, en başta onlara yakıtlarını her daim doldurabilecekleri istasyonlar sunmak zorunda.

Biliyoruz ki kısa mesafeler o kadar sorun olmasa bile uzun yolculuklarda pil menzilleri, belirli mesafeye kadar yetiyor. Kaynakların tahminlerine göre 2025 yılı itibariyle 16.000 ile 23.000 adet şarj istasyonuna ihtiyaç duyulacağı hesabı yapılmış.

Amsterdam için alınan kararın olumsuz tarafını da Rai Derneği söylüyor. Dernek üyesi sözcü, “Elektrikli otomobil için parası olmayan binlerce aile, yakında soğukta bırakılacak. Bu Amsterdam’ı zenginlerin şehri yapar. 2030’da, otomobillerin yaklaşık üçte biri elektrikli olacak. Ancak o zamana kadar parası yetmeyecek bir sürü insan da olacak.” dedi.

Firmalara bu olabilecek durum için kulak verdiğimizde; önümüzdeki birkaç sene içerisinde elektrikli otomobil fiyatlarının benzinli bir otomobilden ucuz olacağını söylüyorlar. Üretimi daha basit olacak EV araçların, aynı zaman dilimlerine kadar pil teknolojilerinde de 3. aşamaya geleceğini düşünüyoruz. Hollanda kararı hakkında sizin düşünceleriniz nelerdir?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum