Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hollanda’da 83 Hastanede Yapılan Grev Nedeniyle 10 Bin Randevu Ertelendi

Çalışma şartlarının ve maaşlarının iyileştirilmesini isteyen Hollandalı hastane çalışanları 24 saatliğine hizmet vermedi. 150 bin kişinin katıldığı grev nedeniyle 10 bin randevu ertelendi.
Hollanda’da 83 Hastanede Yapılan Grev Nedeniyle 10 Bin Randevu Ertelendi
Son Güncelleme: 
Yorum

Hollanda’da çalışma koşullarının iyileştirilmesini ve maaşlarının artmasını isteyen binlerce personel bir günlüğüne hizmete ara verdi. Hollanda İşçi Sendikaları Konfederasyonu (FNV) tarafından yapılan çağrıya kulak veren 150 bin hastane çalışanı bir gün boyunca grev yaparken, 10 binden fazla hastanın randevusu ve binlerce ameliyat ertelenmek zorunda kaldı.

Hollanda’daki hastane çalışanları maaşlarının en az %5 artırılmasını talep etti.

10 Bin Randevu Ertelendi83 hastanede ve 32 poliklinikte yapılan greve ülkenin farklı yerlerinden katılım gerçekleşti. 150 bin çalışan hizmete bir günlüğüne ara verirken; “kırmızı alarm, sağlık sıkıntıda”, “beyaz öfke”, “kan basıncımız maaşımızdan daha çabuk yükseliyor”, “annenin sağlık bakımı tehlikede” yazılı pankartlarla seslerini duyurmaya çalıştı.

Spaarne Hastanesi Anestezi Bölümünde çalışan Ernst Granneman, çalışma koşullarının zorluklarını anlattı. Artık dayanılamaz hale gelen çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve maaşlarını artırılması için ülke çapında bir eyleme geçtiklerini söyledi.

Sağlık sektöründe maaşların adeta donduğunu ve hiç yükselmediğini söyleyen çalışan, istediklerini alana kadar da grevlerine devam edeceklerini aktardı.

Bir başka isim ise sağlık sektörüne daha fazla bütçe ayrılması gerektiğini vurguladı.

Hollanda GrevToplu iş sözleşmesine (TİS) dair görüşmelerin çıkmaza girdiği belirtilirken, seslerini duyurmak adına eylemlerine devam edecekleri ifade edildi. Sağlık sektöründe az kişiyle çok iş yapıldığını söyleyen çalışanlar, bu sorun çözülmediği sürece gelecek dönemde çalışacak hemşire bulamayacaklarını belirtti.

Hollanda’da bu yılın Mayıs ayında emeklilik yasasının iyileştirilmesi için binlerce kişi grev yapmıştı. 24 saat süren grev; FNV, CNV ve VCP sendikaları tarafından düzenlenmişti. Ağır mesleklerde çalışanların daha erken yaşta emekli olması talep edilirken, maaşların da yükseltilmesi istenmişti.

Ancak 37 ülkenin yer aldığı en iyi emeklilik araştırmasında Hollanda ve Danimarka ilk sırada yer alıyor. Türkiye ise sondan üçüncü sırada. Grevlerin bitmediği Hollanda’da Kasım ayı içerisinde ise 4 binden fazla öğretmen maaşlarının ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi için sokağa dökülmüştü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu