Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

HMB’den Altın Hamlesi: İki Kamu Bankasına Kota Verildi

Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkilendirilmiş kuyum işletmelerinin ihtiyaçlarının karşılanmasını teminen Ziraat Bankası ve Vakıf Katılım Bankasını yetkilendirdi.
HMB’den Altın Hamlesi: İki Kamu Bankasına Kota Verildi
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından altın ithalatına yönelik yeni bir karar alındı. Bir süredir uygulanan ithalat kotası nedeniyle kuyumcuların altına erişiminde zorluklar yaşanıyordu. Bakanlık bu durumun giderilmesi adına Ziraat Bankası ve Vakıf Katılım Bankası’na işlenmiş altın ithalatı kotası tahsis edildiğini duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, son dönemde işlenmemiş altın ithalatında yaşanan yükselişin dış ticaret dengesi ve ödemeler dengesi üzerindeki olumsuz etkileri göz önünde bulundurularak altın ithalatının artış hızını azaltmaya yönelik bir tedbir olarak 07.08.2023 tarihi itibarıyla işlenmemiş altın ithalatı için kota uygulanmaya başlandığı hatırlatıldı.

Kota uygulaması sonrasında piyasada işlenmemiş altın arzında yaşanan daralma nedeniyle Bakanlığımıza iletilen sorunların azaltılmasını teminen 2024 yılı Nisan ayından itibaren, iki kamu bankasının yetkilendirildiği ve işlenmemiş altın ithalatı kotası tahsis edildiği bildirildi.

Alınan karar göre Ticaret Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş kuyum işletmelerinin ihtiyaçlarının karşılanmasını teminen yapılacak uygulamada işletmeler, ilgili ayın ilk 3 iş günü içerisinde başvuruda bulunabilecek.

Bakanlık bir kuyum işletmesi tarafından aynı ay içerisinde birden çok bankaya talep iletilmemesi gerektiği, aksinin tespiti halinde söz konusu kuyum işletmesinin tüm taleplerinin iptal edeceğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

Kuyumcuların altına erişim sorunu yaşaması nedeniyle spot piyasa ile Kapalıçarşı arasında fiyat makası oluşmuştu. İthalat kotası nedeniyle iki piyasa arasındaki fiyat farkı 250 TL’ye kadar yükselmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın