Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

HKEX, Londra Borsası’nı Potansiyel Olarak Fazla Pahalı Bulabilir

Bir bankanın baş stratejistine göre; Hong Kong Borsası, Londra Borsası'nı potansiyel olarak fazla pahalı bulabilir.
HKEX, Londra Borsası’nı Potansiyel Olarak Fazla Pahalı Bulabilir
Yorum

Hong Kong Borsaları ve Takas Limited Şirketi (HKEX), Çarşamba günü bir açıklama yaparak, Londra Menkul Kıymetler Borsası Grubu (LSE) kuruluna, yaklaşık 36,6 milyar dolarlık teklifte bulunarak, iki şirketi birleştirme teklifinde bulunmuştu.

Refinitiv’in alınmasını istemeyen HKEX, LSE’ye bu talebini iletmiş; ama LSE kararlı olduklarını söylemişti. Londra Metal Borsası’nın sahibi olan HKEX, iki borsanın birleşmesiyle birlikte ICE ve CME gibi rakiplerle daha iyi bir rekabet ortamı sağlayabileceğini düşünüyor.

Şimdi ise bir bankanın baş stratejistine göre; Hong Kong Borsası, Londra Borsası’nı potansiyel olarak pahalı bulabilir. Bank of Communications (BOCOM) International’dan Hao Hong, anlaşmanın büyüklüğünün HKEX için çok fazla olabileceğini ifade etti.

Hao Hong, “Ucuz bir anlaşma değil. Sanırım bu birleşme, gerçekleşmesi halinde HKEX’i dünyanın en pahalı borsalarından biri haline getireceğini düşünüyorum,” dedi.

Hong, bir soru-cevap yazışmasında, “Biri, pazarlık ierledikçe fiyat etiketinin yükselmesini beklerdi. HKEX’in borcu yok. Hissedarların, anlaşmayı tamamlamak için daha fazla kaldıraç elde etmek için nasıl istekli olacağı açık değildir,” dedi.

HKEX, 2,495 adet yeni hisse başına nakit olarak 20,45 sterlin teklifte bulundu. Anlaşmanın mevcut para ve yeni kredi tesisinin bir araya gelmesiyle finanse edileceğini belirtti. Ancak piyasaya verilmiş ifadesinin, teklif vermeye niyetli bir firmanın onayı yerine olası bir teklifte bulunacağına dair bir ilan olarak görülmesi gerektiği konusunda uyardı.

Aynı zamanda Hong, HKEX’in birçok şartı yerine getirmesi gerektiğini de söyledi. HKEX CEO’su Charles Li’ye atıfta bulunarak, “Açıkçası Charles için bir meydan okuma,” dedi.

LSE’nin Refinitiv Anlaşmasından Gelen Komplikasyon

LSE'nin Refinitiv Anlaşmasından Gelen KomplikasyonHong, HKEX!in karşı karşıya kalacağı en büyük zorluklardan birisinin, LSE’nin son 27 milyar dolarlık finansal veri hizmetleri şirketi Refinitiv’i satın alma anlaşmasından kaynaklandığını söyledi.

Hong, “HKEX anlaşması, Refinitiv anlaşmasının hemen ardından ilan edildi, bu yüzden biliyorsunuz, Hong Kong’daki durum nedeniyle zamanlama açısından bir miktar yasal komplikasyon ve anlaşmanın üstüne siyasi örtüşmeler var,” ifadelerini kullanarak, yaşanan protestolara işaret etti.

HKEX, teklifin ancak LSE’nin Refinitiv’i satın alma planından geri çekilmesi durumunda devam edeceğini söylerken, Londra Menkul Kıymetler Borsası’nın veri şirketinin planlanan satın alımında ilerleme kaydettiğini ve devam edeceğini belirtti.

Ancak bir anlaşmaya varıldıysa bunun potansiyelleri olacağını söyleyen Hong, bunun 18 saat süren ticarete izin vereceğini söyledi. Dahas, her değişimin masaya kendi güçlü yönlerini getirdiği savundu.

Hong, “Londra Borsası; sabit gelir, para birimleri ve emtialar konusunda oldukça güçlüdür. Hong Kong ise dünyanın en büyük halka az piyasalarından birisidir,” ifadelerini kullandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu