Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hong Konglu HKEX, Londra Borsası için 36,6 Milyar Dolarlık Teklifte Bulundu

Hong Kong Borsası, iki şirketi birleştirmek için Londra Borsası'na 36,6 milyar dolarlık teklifte bulundu.
Hong Konglu HKEX, Londra Borsası için 36,6 Milyar Dolarlık Teklifte Bulundu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hong Kong Borsaları ve Takas Limited Şirketi (HKEX), Çarşamba günü yaptığı açıklamada, iki şirketi birleştirmek için Londra Menkul Kıymetler Borsası Grubu Plc’nin (LSE) kuruluna 36,6 milyar dolar değerinde teklif verdi.

Londra Borsası’nın yönetim şirketi olan Londra Menkul Kıymetler Borsası Grubu Plc, Ağustos ayında finansal bilgi sağlayıcısı Refinitiv’i bölgeler ile para birimleri arasında alım satım sunmaya ve İngiliz şirketini Bloomberg’e rakip olarak kurmayı amaçlayan 27 milyar dolarlık bir anlaşmada almayı kabul etmişti.

LSE hisseleri, Londra saati ile 10:00’dan kısa bir süre sonra yüzde 8,5 oranında artış gösterdi. HKEX, anlaşmanın mevcut para ve yeni bir kredi tesisinin birleşimiyle finanse edileceğini söyledi.

Bununla birlikte piyasaya verilmiş ifadesinin, olası bir teklif yapmak için bir ilan olarak görülmesi gerektiği ve kesin olarak teklif verme niyetinin teyidi olmadığı konusunda uyardı.

HKEX, önemli LSE yönetiminin işlerini sürdürmesini ve yeni sahipler için çalışmasını beklediğini söyledi. Hong Kong Borsası, birleşmenin küresel pazar altyapısı lideri oluşturmak için oldukça zorlayıcı bir stratejik fırsat olacağını da belirtti.

GCM Yatırım Banner

Anlaşma devam ederse Londra Menkul Kıymetler Borsası Grubu hissedarlarını kabul etmek, nakit olarak 2.045 peni ve 2,495 yeni Hong Kong Borsası hissesi alacak.

Teklifler, 10 Eylül’de Hong Kong Borsası’nın 245.20 Hong Kong doları düzeyindeki kapanış fiyatı üzerinden her LSE hisse senedinin değeri 8,361 peni olarak belirlendi.

Birleşme Konusunda İlk Yorumlar

Birleşme Konusunda İlk YorumlarAnlaşma devam ederse Hong Kong Borsası, Londra Menkul Kıymetler Borsası’nda ikinci bir liste için başvurada bulunacak. Herhangi bir anlaşma mevcut nakit kaynakları ve yeni kredi olanakları ile finanse edilecek.

HKEX Genel Müdürü Charles Li, Asya borsası işletmecisinin aylarca iddialı ve geniş kapsamlı anlaşmayı değerlendirdiğini söyledi. Veri sağlayıcısı Refinitiv’i birkaç hafta önce 27 milyar dolarlık rekor bir anlaşma imzalayarak satın alan LSE ise henüz yorum yapmadı.

Her iki firma da son yıllarda birleşme anlaşmalarına dahil olmuş, LSE, Deutsche Boerse AG ve HKEX ile birleşerek 2012 yılında 1,4 milyar sterlin karşılığında Londra Metal Borsası’nı satın alma girişimi başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

Hong Kong’daki Partners Capital International Ltd.’nin CEO’su Ronald Wan, “Bunlar dünyadaki iki büyük güvenlik borsası. Çin’in özel bir idari bölgesi olan Hong Kong’dan devralma, Çin’den devralma olarak görülebilir. Tüm düzenleyici engelleri temizlemek kolay olmayacak, anlaşma siyasi açıdan çok hassastır,” dedi.

İngiltere Ticaret Bakanı Andrea Leadsom, İngiliz hükümetinin borsalar arasındaki bağları inceleyeceğini söyledi. Leadsom, İngiltere makamlarını ülkeleri için güvenlik etkisi olan her şeye dikkatlice bakacağını söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.