Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Hizmet Sektöründe Güven Endeksi Virüs Kısıtlamaları Sürmesine Rağmen Yükseldi

TÜİK tarafından yapılan çalışmaya göre Ocak ayında güven endeksi hizmet sektöründe artarken, inşaat ve perakende ticarette zayıfladı.
Hizmet Sektöründe Güven Endeksi Virüs Kısıtlamaları Sürmesine Rağmen Yükseldi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ocak ayına ait sektörel güven endeksleri sonuçlarını açıkladı. Sektörlerin gayrisafi yurt içi hasıla katma değer ağırlıkları ve girişim cirosu hesaplanarak ortaya konulan güven endekslerinde karışık bir seyir izlendi.

Koronavirüs ile mücadele kapsamında konulan kısıtlamalar en fazla hizmet sektörünü etkiliyor. Sağlık Bakanlığı verilerine göre ülkemizde şu ana kadar tespit edilen vaka sayısı 2 milyon 429 bin olurken, 25 binden fazla yurttaşımız virüs nedeniyle hayatını kaybetti.

Yaklaşık iki aydır hafta içi akşamları ve hafta sonunun tamamında olmak üzere sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Aşılama çalışmaları hızla devam ediyor. Fakat restoranların ve cafelerin sadece paket servis yapmasına imkan veren kısıtlamalar henüz kaldırılmadı.

2020’nin Aralık ayında 99 olan hizmet sektörü güven endeksi 2021’in Ocak ayında 101,9 değerine yükseldi.
Hizmet Sektöründe Güven Arttı
Kaynak: TÜİK

Söz konusu karantina kısıtlamaları sayesinde vakalarda ve ağır hasta sayısında kayda değer oranda düşüş oldu. Fakat tedbirlerin halen devam etmesine rağmen hizmet sektörü güven endeksi Ocak ayında artış gösterdi.

Hizmet sektörü altında yer alan son üç aylık dönemde iş durumu endeksi %5,4 artışla 103, hizmetlere olan talep endeksi %1,4 artışla 98, iş durumu endeksi ise 103 değerini aldı. Gelecek üç aylık dönemde satış fiyatları beklentisi endeksi 117,4, toplam çalışan sayısı beklentisi 105,8, hizmetlere olan talep beklentisi ise 104,6 oldu.

Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi 2021 Ocak ayında %0,1 oranında azalarak 108,5 değerini aldı.
Sektörel Güven Endeksleri
Kaynak: TÜİK

Perakende ticaret güven endeksi Aralık ayında 108,7 değerini almıştı. Yeni yılın ilk ayında sınırlı düşüş gösterdi. Bir önceki aya göre, son üç aylık dönemde iş hacmi satışlar alt endeksi %3,7 azalarak 118,8 değerine geriledi.

Mevcut mal stok seviyesi alt endeksi %1,4 azalarak 90,1 oldu. Gelecek üç aylık dönemde iş hacmi-satışlar beklentisi alt endeksi ise %4,9 artarak 116,7’ye çıktı.

Aralık’ta 88,8 olan inşaat sektörü güven endeksi Ocak ayında %5,2 azalarak 84,2’ye geriledi. Bunun altında yer alanlardan alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi alt endeksi %2,5 azalarak 75,7, gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısı beklentisi alt endeksi  %7,4 azalarak 92,6 değerini aldı.

İnşaat sektöründe çalışanların %46,9’u faaliyetleri kısıtlayan herhangi bir faktörün olmadığını, %53,1’i ise faaliyetlerini kısıtlayan en az bir temel faktör olduğunu söyledi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum