Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hizmet Hariç Sektörel Güven Endeksleri Nisan’da Düşüş Gösterdi

Nisan ayında hizmet sektörü güven endeksi bir önceki aya göre gerilerken, inşaat ve perakende ticaret sektörü güven endekslerinde artış oldu.
Hizmet Hariç Sektörel Güven Endeksleri Nisan’da Düşüş Gösterdi
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Nisan ayına ilişkin sektörel güven endekslerini açıkladı. Buna göre mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret ve inşaat sektörü güven endeksinde bir önceki aya göre düşüş gösterirken, hizmet sektöründe artış gerçekleşti.

TÜİK verilerine göre mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi Nisan’da bir önceki aya göre %1,9 arttı.

Mart ayında 81,6 olan hizmet sektörü güven endeksi Nisan’da 83,1 seviyesine yükseldi. Bu alanda bir önceki aya kıyasla iş durumu beklenti endeksinde %2,1, hizmetlere olan talepte %1,7 ve hizmetlere olan talep beklenti endeksinde %1,9 oranında artış gerçekleşti. Söz konusu değişimlerle birlikte sırasıyla 78,9, 76 ve 94,5 değerleri kaydedildi.

Hizmet sektörü güven endeksinde artış olurken, inşaat ve perakende de gerileme oldu.

Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi Mart ayına göre %0,1 azalarak 90,6 seviyesine geriledi. Perakende ticaret sektöründe Nisan ayında iş hacmi ve satışlar %1,1 azalarak 76,1’e, mevcut mal stok seviyesi endeksi %4,6 azalarak 107,7’ye geriledi. İş hacmi-satışlar beklentisi endeksi ise %7 oranındaki artışla 87,9 oldu.

Bu dönemde inşaat sektörü güven endeksi ise bir önceki ayın rakamları ile kıyaslandığında %0,3 azalarak 53,9’a indi. Alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi endeksi %1,8’lik düşüşle 40,8’e gerilerken, toplam çalışan sayısı beklentisi endeksi %0,7’lik artışla 67 seviyesinde gerçekleşti.

TÜİK tarafından bu sabah açıklanan bir başka veri Şubat ayı inşaat maliyet endeksi (İME) oldu.

İME, Şubat’ta bir önceki aya göre %0,91, 2018’in aynı dönemine göre ise %27,22 oranında artış gösterdi. Söz konusu dönemde malzeme endeksinde %1,24, işçilik endeksinde ise %0,23’lük artış oldu. Geçen yılın Şubat ayına kıyasla malzeme endeksi %27,49, işçilik endeksinde ise %26,66 artış gerçekleşti. İnşaat sektöründeki diğer değişimlere baktığımızda; inşaat maliyet endeksinin bir önceki yıla göre %27,44 oranında arttığını görmekteyiz.

Ocak ayına kıyasla malzeme endeksinde %1,04, işçilik endeksinde %0,21 artış olurken, bir önceki yılın aynı ayına göre de sırasıyla %27,67 ve %26,95’lik bir yükseliş oldu. Bina dışı yapılar için inşaat maliyet endeksi Şubat’ta aylık bazda %1,41, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise %26,52 arttı. Yine bina dışı yapılarda malzeme endeksi bir önceki aya göre %1,88, bir önceki yılın aynı dönemine göre %26,91 oranında artarken, işçilik endeksi sırası ile %0,30 ve %25,60 artış kaydetti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu