Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hissesi 800 Lira Olan Şirket Temettü Kararını Açıkladı!

Ulaştırma sektörünün gözde şirketlerinden olan Pegasus, KAP üzerinden temettü kararını açıkladı. Detaylar haberin içerisinde;
Hissesi 800 Lira Olan Şirket Temettü Kararını Açıkladı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bilançosunu 4 Mart’ta açıklayan Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş. (PGSUS), Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden 2023 Yılı Dönem Kârı/Zararı ve kar payı dağıtım kararı hakkında bildiri paylaştı.

2023 yılında net kârını yüzde 83 artırarak 790 milyon euroya yükselten Pegasus KAP bildirisinde, Mart 2024’te alınan yönetim kurulu kararıyla 2023 yılına ilişkin dağıtılabilir kârın tespit edilmediğine işaret etti.

Bu durumun ana nedeninin ise Türkiye Finansal Raporlama Standartları ve Vergi Usul Kanunu’na göre düzenlenen finansal tablolar ile yasal kayıtlar arasındaki farklılık olduğu vurgulandı.

Şirketin Ana Sözleşmesi ve Kâr Dağıtım Politikası çerçevesinde, enflasyon muhasebesi uygulaması öncesinde yasal kayıtlara göre dönem zararı kaydedilmiş olduğu için dağıtılabilir kâr oluşmadığı belirtildi. Bu durumun ise pay sahiplerinin onayına sunulacağı kaydedildi.

Paratic Piyasalar Pegasus Canlı Grafik
KAYNAK: Paratic Piyasalar

Bilançosunun ardından hedef fiyatı revize edilen Pegasus payları bugün TSİ 14.42 itibarıyla yüzde 0,88 düşüşle 793 liraya geriledi. Gün içerisinde 803 lirayı test eden PGSUS yıllık bazda yüzde 64,63, aylık bazda ise yüzde 1,08 yükseldi. Haftalık ise yüzde 4,1 düştü.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.