Yatırım yapmaya başla!

Hisselerin Baskısıyla Altın Haftayı Kayıplarla Tamamlıyor

Hisselerin Baskısıyla Altın Haftayı Kayıplarla Tamamlıyor

Geçen Cuma günü, ABD’de açıklanan olumlu verilerin ardından hisse senetlerinde oldukça önemli kazanımlar görülmeye başlamıştı. Kısa süre içerisinde küresel çapta hisse senetlerinde tırmanışların görülmesi, altın piyasasını negatif yönde etkiledi. Yaşanan bu gelişmelerin ardından yatırımcılarda artan risk iştahı, altının kayıplarını derinleştirdi. Böylelikle altın üst üste ikinci işlem haftasını kayıplarla tamamlamaya yönelmiş oldu.

Yatırımcılardan beklediği desteği bulamayan spot altın, haftanın son işlem gününde kayıplarını giderek derinleştirdi ve yüzde 0,5 oranında değer kaybetti. Yaşadığı değer kaybı sonrası spot altın, ons başına 1,352.48 dolar seviyesine kadar geriledi. Ancak bu gerilemenin ardından spot altın, Singapur saati ile 11.32’de ons başına 1,325.97 dolar seviyesinde dengelendi. Analistler yaptıkları değerlendirmelerde, AMB ve FED tarafından gelecek teşviklerin altının seyri üzerinde belirleyici bir rol oynacağını dile getiriyorlar.

“Güçlü dolar ve hisseler altını baskılıyor”

Sydney’de Australian Bullion Co. Baş Ekonomisti Jordan Eliseo, altın piyasasında yaşanan gelişmelerle ilgili olarak görüş bildirdi. Eliseo yaptığı değerlendirmede, altının güçlü dolar ve yükselen hisse senetlerinin baskısı altında kaldığını söyledi. Açıklamalarının devamında ise Eliseo, Avrupa Merkez Bankası’ndan (AMB) ek teşvikler beklediklerini belirterek, FED tarafından da yapılacak açıklamaların dikkatle takip edileceğini ifade etti.

Değerli metal piyasasının bugünkü seyri;

Platin haftanın son işlem gününde yüzde 0,4 oranında geri çekildi. Spot gümüş ise haftanın geneline bakıldığında yüzde 2,5 oranında değer kaybetti. Spot gümüşte görülen bu düşüş en son 20 Mayıs tarihinde görülmüştü. Palladyum haftanın son işlem gününde yüzde 0,4 oranında düştü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum