Paylaşım

Hisselerin Baskısıyla Altın Haftayı Kayıplarla Tamamlıyor


 

Hisse senetlerinde görülen rallinin baskısı altında kalan altın, haftayı kayıplarla tamamlıyor. Altın ve değerli metal piyasalarında yaşanan gelişmeler, merak edilen ayrıntılar haberimizde;

Geçen Cuma günü, ABD’de açıklanan olumlu verilerin ardından hisse senetlerinde oldukça önemli kazanımlar görülmeye başlamıştı. Kısa süre içerisinde küresel çapta hisse senetlerinde tırmanışların görülmesi, altın piyasasını negatif yönde etkiledi. Yaşanan bu gelişmelerin ardından yatırımcılarda artan risk iştahı, altının kayıplarını derinleştirdi. Böylelikle altın üst üste ikinci işlem haftasını kayıplarla tamamlamaya yönelmiş oldu.

Yatırımcılardan beklediği desteği bulamayan spot altın, haftanın son işlem gününde kayıplarını giderek derinleştirdi ve yüzde 0,5 oranında değer kaybetti. Yaşadığı değer kaybı sonrası spot altın, ons başına 1,352.48 dolar seviyesine kadar geriledi. Ancak bu gerilemenin ardından spot altın, Singapur saati ile 11.32’de ons başına 1,325.97 dolar seviyesinde dengelendi. Analistler yaptıkları değerlendirmelerde, AMB ve FED tarafından gelecek teşviklerin altının seyri üzerinde belirleyici bir rol oynacağını dile getiriyorlar.

“Güçlü dolar ve hisseler altını baskılıyor”

Sydney’de Australian Bullion Co. Baş Ekonomisti Jordan Eliseo, altın piyasasında yaşanan gelişmelerle ilgili olarak görüş bildirdi. Eliseo yaptığı değerlendirmede, altının güçlü dolar ve yükselen hisse senetlerinin baskısı altında kaldığını söyledi. Açıklamalarının devamında ise Eliseo, Avrupa Merkez Bankası’ndan (AMB) ek teşvikler beklediklerini belirterek, FED tarafından da yapılacak açıklamaların dikkatle takip edileceğini ifade etti.

Değerli metal piyasasının bugünkü seyri;

Platin haftanın son işlem gününde yüzde 0,4 oranında geri çekildi. Spot gümüş ise haftanın geneline bakıldığında yüzde 2,5 oranında değer kaybetti. Spot gümüşte görülen bu düşüş en son 20 Mayıs tarihinde görülmüştü. Palladyum haftanın son işlem gününde yüzde 0,4 oranında düştü.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın