Yatırım yapmaya başla!

Hisse Senedi Fonlarına 1,1 Milyar Dolar Girdi

Hisse Senedi Fonlarına 1,1 Milyar Dolar Girdi

Bank of America Merrill Lynch tarafından açıklanan bilgilere göre gelişmekte olan piyasa hisse senedi fonlarına geçen hafta 1,1 milyar dolar sermaye girişi oldu. Yayınlanan raporda geçtiğimiz hafta yatırımcıların, değerli metal fonlarından 1 milyar dolar çektiği belirtildi. Yatırımcılar, yatırım fonlarından 6,8 milyar dolar, tahvil fonlarından 3,3 milyar dolar çekerken; 7,3 milyar doları ise Borsa Yatırım Fonları’na yönlendirdiler.

Geçtiğimiz hafta piyasa hisse senedi fonlarına 1,1 milyar dolar sermaye girişi olurken, tahvil fonlarından 700 milyon dolar çıkış oldu. 2015 yılının başından bu yana olan duruma bakacak olursak; piyasa hisse senedi fonlarına 67.4 milyar dolar sermaye girerken, gelişmiş piyasa hisse senedi fonları ise 96 milyar dolar çekti.

Citigroup tarafından yayımlanan raporda, gelişmekte olan piyasa fonlarından üç haftadır sermaye çıkışı gerçekleştiği belirtildi. Buna göre 18 Kasım haftasında 2,5 milyar dolar sermaye çıkışı olduğu kaydedildi. Raporda sermaye çıkışlarının 1,7 milyar dolarlık kısmının Asya, 848 milyon dolarlık kısmının ise Çin fonlarında gerçekleştirildiği ifade edildi.

Gelişen piyasa hisselerinden de bahsedecek olursak; geçtiğimiz hafta teknoloji ve hammadde şirketlerindeki yükselmenin etkisiyle sıçrama gösterdiği görülüyor. Ham petrol fiyatlarındaki rallinin ve metallerin yükselişiyle MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi %0.3 artış gösterdi. Çin’in Aluminum Corp. şirketi ve Jiangxi Copper Co. yükselişe geçerken, Kore Kospi Endeksi Samsung Electronics Co.’nun öncülüğünde üç haftanın en yükseğine çıktı.

Kuala Lumpur’da Fortress Capital Asset Management Sdn.’den Geoffrey Ng; “Küresel petrol fiyatları hafif toparlandı. Bu durum gelişmekte olan ülkelerde yer altı kaynakları bakımından zengin olan kimi ülkelere yardımcı oldu. Büyük riskler alınacak bir dönem değil, kısa vadeli pozisyonlar alınabilir,” şeklinde görüş bildirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Hisse Senedi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum