Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hisse Fonları Borsadan 2 Kat Fazla Kazandırdı

Köşe yazarı E. Onur Duygu, bugün kaleme aldığı yazısında hisse senedi fonlarının yatırımcıya borsadan daha fazla kazandırdığını belirtti. Detaylar haberde...
Hisse Fonları Borsadan 2 Kat Fazla Kazandırdı
HABER GİRİŞ

Eylül ayında, Borsa İstanbul’un hem yatırımcı sayısı hem de işlem hacmi büyüdü. Rakamlar gerçeği gözler önüne sererken yabancı yatırımcının da hisse piyasasında alıcı konumda oldu. Bugün köşe yazısında kaleme aldığı yazsında hisse senedi fonlarını ele alan E. Onur Duygu dikkat çeken ifadeler kullandı.

Dünya Gazetesi yazarı Duygu, ayın kazandıran fonlarının yerli hisse senedi fonları olduğunu belirtti. Ortalamada yurt içi hisse senedi fonlarının getirisinin yüzde 9,2 olarak gerçekleşirken, en iyi getiriyi sağlayan hisse fonun yüzde 21, en düşük getiriyi sağlayan fonun ise yüzde 2,4 olduğunu bildirdi.

Ayrıca BİST100 endeksindeki aylık artışın yüzde 5,3 olduğu düşünüldüğünde hisse senedi fonlarının ne kadar değerli olduğunun göründüğü kaydedildi. Böylece hisse fonlarının yatırımcıya borsanın 2 katından daha fazla kazandırdığı görüldü.

Bunun yanında 90 hisse senedi fonu içinde sadece 12’sinin BIST100 getirisi altında kaldığını ve bu fonların da BIST30 endeks temalı olduğunun göründüğü aktarıldı.

Yazar Onur Duygu şu ifadeleri kullandı:

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

“Hisse senedi dışında birden fazla varlığa tek fon üzerinden yatırımı sağlayan karma/değişken ve fon sepeti fonlarını aylık getirilerde önde görüyoruz. Özellikle kurdaki artış ve TL varlık getirilerinde yükseliş, hisse senedine ek olarak bu varlıkları da taşıyan fonlarda getiri yarattı.”

Yatırımcıların ilgisinin yoğunlaştığı fonların hep hisse senedi ağırlıklı olduğu ve öne çıkan temaların BIST100 dışı ve teknoloji olduğu bildirildi.

Yatırımcılara tavsiyede bulunan Duygu, tek varlık, tek fon yerine, dengeli bir dağılım ile birden fazla varlık sınıfı üzerinden portföy oluşturmakta fayda olduğunu söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.