Yatırım yapmaya başla!

Hipercar Araç Kaza Testlerinde Bugün “Rimac C_Two” Var!Hipercar kaza testlerini her zaman görme şansımız olmaz. Fiyatları da milyon dolarlar olduğundan, ilginç de gelmiyor değil. Kendi başına dünyada elektrikli araç klasmanına en hızlısını vadeden ve sonradan Porsche’ye hisselerinden veren Rimac, sağlamlık anlayışının bu tip araçlarda ne kadar meşakkatli olduğunu bizlere gösteriyor. Son aracı C_Two ile gelen şirketin zorlu çarpışma testleri büyülüyor.

Geçtiğimiz senelerde tanıtılan ve çıkıp çıkmaması tartışılmaya başlanan hiper modelin ciddi şekilde çıkışı onaylanmış oldu. Peki bu kadar pahalı malzemelerden yapılan otomobilin kaza testleri için nasıl bir strateji yapıyorlar.

Strateji dediğimizde aklımıza diğer bir hipercar testini yapan Koenigsegg geliyor. İsviçreli şirket, normalde firmaların sağlamlık testi için 16 kaza senaryosuna soktuğu modelleri gibi yapmıyor. Fiyatları 2 ile 4 milyon dolar arası değişen modelleri parçaladıktan sonra yeniden inşa edip, diğer bir teste geçiriyor. Eğer Koenigsegg yapılması zorunlu olan 16 aracını parçalamış olsaydı şirkete maliyeti 35 milyon dolar olurdu.

Rimac, C_Two’nun belli adette prototiplerini hazırlamış. Sanırız elektrikli motorlar ile benzin motorun arasındaki fark burada belli oluyor. 1.900 beygir üretebilen C_Two‘nun farklı bölge kaza testlerinde bu ön yapım modelleri kullanılmış. Bilgisayar ortamında EV aracın bütün olarak darbelere karşı nasıl tepki verdiği ölçülmüş. Sonrasında parçalar geliştirilerek, yeni kaza senaryolarına geçilmiş.

Muhtemelen gelecek seneye C_Two, müşterilerine gönderilmeye başlanacak. Aldığımız bilgiye göre 10 adet hazır üretim modeli tamamlanmış. Concept One sonrasında gelen ikinci serinin gücü ve hızı inanılmaz boyutlarda olacak. Rimac, 1.85 saniye aracını 100 km’ye kaldıracağını söylüyor. Tabi ki en uygun hava/yol şartlarında. Standart bir yolda normal bir kişinin görmesi imkansıza yakın.

Hırvat şirket, 0-160 km/h aralığını ise 4.3 saniyede tamamlayacağını söylemişti. Bu arada Bugatti Chiron da bu hız aralığını 4.4 saniyede tamamlıyor. Normalde elektrikli hız araçlarında son sürat rakamlarının belirlendiğini söyleyemeyiz. Daha doğrusu henüz bunun rekorunu kıran yok. C_Two şayet denildiği gibi çıkarsa, 412 km/h son sürate gelebileceği aktarıldı. 10 tanesi hazır olan elektrikli aracın arkasından bir 140 adet daha inşa edilecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı

Bunu okuyan bunları da okurSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum