Yatırım yapmaya başla!

Hintliler Çikolata Canavarına Dönüşüyor!

Adetleri ve yaşam tarzlarıyla dünyanın geri kalanına göre oldukça renkli bir hayata sahip olan Hintliler, sağlıklı olduğuna inandıkları için ger geçen yıl daha da fazla çikolata tüketiyorlar. Yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkan Hindistan'daki çikolata tüketimiyle ilgili rakamlar sizleri de fazlasıyla şaşırtacaklar!
Hintliler Çikolata Canavarına Dönüşüyor!

Hintliler sağlıklı olduğuna inandığı için daha çok çikolata yiyorlar! Farklılıklarıyla dünyaya renk katan Hintliler, çikolata tüketimi konusunda da araştırma sonuçlarını görenleri şaşırtmayı başarıyorlar. Halihazırda bütün dünyanın vazgeçilmez yiyeceklerinden olan çikolata, adeta Hindistan’da yaşayanların temel öğünlerinden bir tanesi haline geldi.

Hollywood yapımlarına rakip olarak meydana getirilen Hint filmleri, haddinden fazla kullanılan görsel efektleriyle Hindistan’ın aşırılık konusunda neler yapabileceğini gözler önüne seriyorlar. Ancak pazar araştırma şirketi Mintel tarafından yapılan araştırma sonuçları, aşırılık konusunda sınır tanımadıklarını bir kez daha dünyaya gösteriyor. Peki, Hindistan’da en çok hangi marka çikolatalar tüketiliyor?

İşte Hintlilerin adeta birer “çikolata canavarı” olduklarını kanıtlayan araştırma ilgili detaylar;

Hindistan’da Yapılan Araştırma Sonuçları Görenleri Şaşırtıyor

Hindistan'da Yapılan Araştırma Sonuçları Görenleri ŞaşırtıyorHem çocukların hem de yetişkinlerin en sevdiği atıştırmalıklardan biri olan çikolatalar, adeta Hintlilerin ana öğünlerinden biri haline gelmiş durumda. Bu durumun en büyük nedeninin; dramın yüksek dozda verildiği Hint dizileri olduğunu düşünebilirsiniz. Fakat Hintliler, bu enfes atıştırmalığı sağlıklı olduğunu düşündükleri için bu kadar fazla tüketiyorlar.

Hindistan'da Yapılan Araştırma SonuçlarıLondra merkezli bir araştırma şirketi olan Mintel tarafından yapılan araştırma ise Hindistan’daki çikolata tüketiminin her geçen yıl daha da artış gösterdiğini gözler önüne seriyor. 2011 yılında sadece 152 bin ton çikolata tüketen Hintliler, geçtiğimiz yıl bu rakamı 2’ye katladılar. Halihazırda şekerli yiyeceklerin temel gıda gibi tüketildiği Hindistan’da, 228 bin tonluk tüketimle başı çikolata çekiyor.

Hindistan’da Nestle Çikolataları Tüketim Rekorları Kırıyor

Hindistan'da Nestle Çikolataları Tüketim Rekorları KırıyorMintel şirketinin yiyecek ve içecek bölümü yöneticilerinden Marcia Mogelonsky; Hindistan’daki tüketicilerin çikolatayı yararlı ve pratik bir yiyecek olarak gördükleri için bu kadar çok satın alındığını, böylece üreticilerin pazardaki payının da her geçen yıl daha da katlandığını belirtti. Hindistan’ın yanı sıra ABD, İngiltere, Fransa, Brazilya ve Çin Halk Cumhuriyeti gibi ülkeler de çikolata tüketimleriyle şaşkınlık yaratıyorlar.

Hindistan’da çikolatanın böylesine popüler olmasının bir diğer nedeni ise bu yiyeceğin diğer atıştırmalıklara göre çok daha uygun bir fiyata sahip olmasıdır. Çikolata tüketimin her geçen gün katlanarak arttığı Hindistan’da  da diğer ülkelerde olduğu gibi Nestle şirketinin borusu ötüyor. Bu çikolata devini Mondelez takip ediyor. Cadbury, Dairy Milk ve Much adındaki markalar ise Hindistan’da yok satıyor.

Her Beş Hintliden İkisi Çikolatayı Ana Öğün Olarak Tüketiyor

Her Beş Hintliden İkisi Çikolatayı Ana Öğün Olarak TüketiyorMintel tarafından yapılan bu araştırmalar ayrıca oldukça ilginç bir grafiği de gözler önüne seriyor. Çikolata tüketiminin çığ gibi arttığı Hindistan’da 5 kişiden 2’si bu yiyeceği adeta ana öğün olarak tüketiyor. Elbette ki çikolatanın yanı sıra çekişli şekerli atıştırmalıklar ve tatlandırıcılar da sağlıklı olduğuna inanıldığı için Hintliler tarafından tercih ediliyorlar.

Hindistan Çikolata TüketimiAyrıca üçte birlik kısmın da enerji kaynağı olarak gördükleri çikolata ve şekerli atıştırmalıklar, %40’lık bir kesimin ise öğlen ve akşam yemekleri arasında ara öğün olarak tükettikleri bir yiyecek haline geliyor. Elbette ki bu yiyeceği sadece ambalajlı olarak değil, keklerinde ya da tatlılarında da kullanarak tüketiyorlar. En iyi festivaller arasında yer alan renkli Holi Festivali’yle de farkını ortaya koyan Hindistan, şimdi de yıllık çikolata tüketimiyle dünyayı şaşırtmayı başarıyor.

Fakat beynin endorfin salgılamasını sağlayan çikolatanın; beyni rahatlatması, mutluluk hormonu olarak da bilinen serotonin seviyesini arttırması, stresi azaltması ve antioksidan özelliğine sahip olması Hintlileri bu tüketiminin mantıklı bir nedene dayandığının kanıtı olabilir. Peki, Hintlilerin sağlıklı olduğuna inandıkları için tonlarca çikolata tüketmelerini sizler de mantıklı buluyor musunuz?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum