Yatırım yapmaya başla!

Hint Rupisi Hindistan Merkez Bankası Başkanı İstifa Edecek İddiasıyla Düştü!

Hindistan Merkez Bankası (RBI) Başkanı Urjit Patel’in istifa edeceği yönündeki iddialar, Hint rupisinde ve tahvillerinde satış dalgası yarattı. Detaylara aşağıda;
Hint Rupisi Hindistan Merkez Bankası Başkanı İstifa Edecek İddiasıyla Düştü!

Hindistan Merkez Bankası (RBI) Başkanı Urjit Patel’in görevini bırakacağı yönündeki iddialar Hint rupisinde ve tahvillerde bir satış dalgası yarattı. Hint televizyon kanalları CNBC-TV18 ve ET Now’ın kaynaklardan edindiği bilgilere dayandırdığı haberlerde öne sürülen istifa iddiası, ülkede büyük yankı uyandırdı.

RBI yorum yapmayı reddederken, daha sonra ülkenin maliye bakanlığı; merkez bankasının özerkliğinin esas olduğunu vurgulayarak; “Hindistan Merkez Bankası’nın özerkliği gerekli ve kabul edilen bir hükümet gerekliliğidir” dedi. Economic Times gazetesi de konuya ilişkin, hükümetin RBI Başkanı’na daha önce hiç kullanılmamış güçleri kamu yararına olan konularda kullanması için talimat verdiğini yazdı.

Buna göre hükümet RBI Başkanı’na son haftalarda, RBI Yasası kapsamında likidite, bankacılık dışı finans şirketleri, sermaye yeterlilikleri, kredi gibi konularda çalışma yapması için çağrıda bulundu.

Hindistan Merkez Bankası Başkanı İstifa Edecek İddialarıRBI Yasası’ndaki Bölüm 7’nin; “Merkezi Hükümet zaman zaman bankaya, kamu yararına gerekli gördüğü hallerde banka başkanına danıştıktan sonra direktifler verebilir” şeklinde bir ifade içerdiği ancak bunun bağımsız Hindistan’da kullanılmadığı yazıldı. Söz konusu haberler, Hindistan piyasalarında yankı uyandırırken Hint rupisi Salı günü dolar karşısında 73.67’den 73.99’a düşürdü.

Yabancı bir bankanın kıdemli taciri, bu noktada Hindistan Merkez Bankası’nın istifa edeceğine inanmanın çok zor olduğunu belirterek; “çünkü bu eşi benzeri görülmemiş olay, sorumsuz ve olgunlaşmamış bir adım olarak görünecek” dedi. Bunun yanında tacir, hükümetin sürekli olarak RBI’nın faaliyetlerine müdahale etmesini de kaygı verici sözleriyle niteledi.

Hindistan Merkez Bankası ile hükümet arasındaki gerilim, geçen hafta RBI Başkan Yardımcısı Viral Acharya’nın açıklamalarının ardından kamuya yansımıştı.

Hindistan Hükümeti ile Merkez Bankası Arasında GerilimHindistan Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Viral Acharya, merkez bankasının bağımsızlığını sarsmanın potansiyel olarak felaket getireceğini söylemiş, otoritenin politikalarını gevşetmesini ve güçlerini azaltmasını istediği için hükümet baskısına karşı çıktığını dile getirmişti.

Öte yandan, Maliye Bakanı Arun Jaitley de 2008 – 2014 yılları arasında bankaları 150 milyar dolarlık batık krediyle bıraktığı için merkez bankasını suçladığı aktarıldı. Patel ve diğer regülatörler, Maliye Bakanı ve diğer üst düzey maliye yetkilileriyle buluşarak likidite sıkışıklığını tartışmışlardı. Nihayetinde; Hindistan Merkez Bankası Başkanı’nın istifa söylentilerinin ardından Hint rupisi Asya’da en kötü performansı gösteren para birimi oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum