Yatırım yapmaya başla!

Hindistanlı Pilot Evine Dönerse Modi Pakistan’la Gerginliği Yatıştırabilir

Hindistan ile Pakistan arasındaki gerilim yükselirken uzmanlar pilotun evine geri dönmesinin Modi'yi gerginliği yatıştırmasını sağlayabileceğini söyledi. Detaylar şöyle;
Hindistanlı Pilot Evine Dönerse Modi Pakistan’la Gerginliği Yatıştırabilir

Hindistan Başbakanı Narendra Modi’nin rakibinin yakalanan pilotun iadesi gibi bazı imtiyazlar teklif etmesi durumunda ezeli rakibi Pakistan’la gerginlikleri yatıştırabilecek söylendi. İki nükleer güç arasındaki gerilimler bu hafta askerlerinin filli sınır Keşmir boyunca ateş etmeleri ve Yeni Delhi’nin de İslamabad’ın da birbirlerinin askeri jetlerini düşürdüğünü iddia etmesi üzerine yükselmişti. Pakistan ayrıca Çarşamba günü Hindistanlı bir pilotun gözaltına alındığını açıklamıştı.

Daha sonra bir çete tarafından saldırıya uğrayan ve ardından Pakistan ordusu tarafından ele geçirilen bir pilotu gösteren video ortaya çıkmıştı. Hindistan Dışişleri Bakanlığı da Pakistan’ın Hindistan Hava Kuvvetleri’ndeki yaralı personelinin kaba gösterisini şiddetle karşı çıktığı ve İslamabad’ı savaş esirlerinin İslami muamelesini gerektiren Cenevre Sözleşmesi’ni ihlal etmekle suçlamıştı.

Hindistan-Pakistan Gerilimi Karşılıklı Hamlelerle Yükseldi

Hindistan-Pakistan Gerilimi Karşılıklı Hamlelerle YükseldiPerşembe sabahı çıkan haberlerde de Pakistan’ın havayollarını kapattığı, bunun da ticari havayollarının rotalarını değiştirmelerine yol açtığı belirtilmişti. Bu haftaki yükseliş, Jaish-e-Mohammed’in ABD tarafından terör örgütü olarak listelenmesiyle tetiklenmiş, söz konusu örgüt Hindistan kontrolündeki Keşmir’de 14 Şubat’ta öldürülen 40’tan fazla güvenlik görevlisinin sorumluluğunu üstlenmişti.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi Pakistan Geriliminde Ne Yapacak?

Hindistan Başbakanı Narendra Modi Pakistan Geriliminde Ne Yapacak?Hindistan ise Pakistan topraklarında ülkeye karşı saldırı hazırlığında olduğunu iddia ettiği JeM militan kampına karşı baskınlar düzenlemişti. Öte yandan Pakistan, eylemlerinden bir gün sonra bunların Hindistan’dan gelebilecek potansiyel saldırganlık eylemlerine cevap verme yeteneğini göstermek için olduğunu belirtmişti.

İlgili haberde Hindistan ile Pakistan’ın 1947’de İngiliz sömürge yönetiminden bağımsızlıklarından bu yana üç savaş gerçekleştirdikleri ve ikisinin tartışmalı Keşmir bölgesi üzerine olduğu hatırlatıldı. Bu yıl ikinci dönem için seçimlere hazırlanan Modi’nin şu an ne yapacağı merakla bekleniyordu.

Çünkü Modi hem tabanına hitap edecek şekilde yanıt vermek hem de savaşın patlak vermesini önlemek için baskı altındaydı. Bugün Hindistan Halk Partisi’ne seslenen Modi, Hindistan’ın ülkenin güçlü kalmasını sağlamak için askerleri ile birlik olacağını söyledi. “Düşman teröre destek verdiğinde ve Hindistan’a karşı faaliyette bulunduğunda, bu Hindistan’ın ilerleyişinin durması niyeti iledir.” dedi.

Pilotun Kaderi Ne Olacak?

Pilotun Kaderi Ne Olacak?Düşünce kuruluşu Brookings Enstitüsü’nde India Project’in direktörü Tanvi Madan, Hint pilotunun kaderinin Güney Asya rakipleri arasındaki çekişmeli ilişkinin geleceğini desteklediğini dile getirdi.

“Burada dikkatlice izlememiz gereken şeyin yakalanan pilotla ne yaptıkları olduğunu düşünüyorum. Durumu gerçekten dağıtabilecek tek şey, örneğin Pakistan’ın pilotu ön şartlar olmadan Hindistan’a geri getirmeyi teklif etmesi ve ‘bu bir iyi niyet göstergesi, güven artırıcı önlemdir’ demesidir. Alternatif olarak, Pakistan topraklarında faaliyet gösteren ve hem ABD hem de Hindistan’ın işaret ettiği adil bir altyapıya sahip terör örgütü JeM’e karşı bazı önlemler alabilir.” dedi. Politika uzmanları da nasıl cevap vereceğine karar vermek için topun Hindistan’da olduğunu belirtti.

Ne Hindistan Ne de Pakistan Savaş İstiyor!

Ne Hindistan Ne de Pakistan Savaş İstiyor!Siyaset bilimciler, önümüzdeki günlerde Hindistan’da gelecek daha fazla askeri tırmanışım Pakistan’ın misillemesiyle karşılanacağını tahmin ediyorlar. Onlara göre iki ülke de tam bir savaşa girmek istemiyor ancak aynı zamanda ikisi de çatışmadan ilk geri adım atan taraf olmaya yanaşmıyor.

Danışmanlık şirketi Stratfor’da Güney Asya analisti olan Faisel Pervaiz; “öyleyse şimdi soru şu, Hindistan, muhtemelen daha fazla hava saldırısı yoluyla daha fazla askeri tepki vermek istiyor mu, yoksa Hindistan daha geleneksel bir formata geri dönüyor mu?” diyerek görüş bildirdi. Geleneksel format Pervaiz’a göre Hindistan’ın Pakistan üzerindeki Line of Control olarak adlandırılan kontrol hattı boyunca baskısını sürdürmesi ve İslamabad’ı küresel olarak izole etmek için diplomatik bir kampanya başlatmaktı.

Öte yandan pek çok politika uzmanı, her iki ülkenin de çatışmalarını artırmak niyetinde olmadığı konusunda hemfikirdi. Pakistan Başbakanı Imran Khan da Çarşamba günü Hindistan ile görüşme çağrısında bulunmuş ve nükleer silahlı komşular arasındaki gerginliği azaltmanın “daha iyi bir anlam ifade edeceğini” umduğunu söylemişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum