Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hindistan’ın Rusya’dan Petrol İthalatı Küresel Ekonomi için Kazanç

Hindistan’ın en büyük petrol şirketi Oil and Natural Gas Corporation, Rusya’dan ham petrol ithalatının dünya için kazan-kazan durumu oluşturduğunu bildirdi.
Hindistan’ın Rusya’dan Petrol İthalatı Küresel Ekonomi için Kazanç
HABER GİRİŞ

Hindistan’ın en büyük petrol şirketi Oil and Natural Gas Corporation (ONGC), Hindistan’ın Rusya’dan ham petrol ithalatı dünya ekonomisi için bir kazan-kazan durumunu beraberinde getiriyor.

ONGC’nin genel müdürü KC Ramesh, Hindistan’ın Rusya’dan ithalat yaparak, Körfez’deki petrolün bir kısmını diğer ülkelerin, özellikle de Avrupa’nın tedarik etmesi için serbest bırakması anlamında küresel ekonomiye yardımcı olduğunu söyledi. Bunun bir nevi kazan-kazan durumu olduğunu vurguladı.

Rusya’nın geçen yıl Şubat ayında Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana, Hindistan’ın rafinerileri indirimli Rus petrolü ile doluor. Moskova o zamandan beri Hindistan’ın önde gelen ham petrol kaynağı haline geldi ve ithalatın yaklaşık yüzde 40′ını oluşturdu.

Ramesh, Hindistan ekonomisinin indirimli fiyatlardan yararlandığını belirterek, “Büyümeye yardımcı olmak açısından ekonomimiz üzerinde çok büyük bir etkisi var. Rusya’dan aldığımız fiyat çok makul” açıklamasında bulundu.

Hindistan’ın ucuz Rus ham petrolünü satın alması Batı tarafından geniş çapta eleştirildi. Mayıs ayında, AB’nin baş diplomatı Josep Borrell, bloğa Hindistan’ın rafine edilmiş Rus petrolünü Avrupa’ya yeniden satmasına karşı baskı yapma çağrısında bulundu.

GCM Yatırım Banner

Hindistan dünyanın üçüncü büyük enerji ithalatçısıdır ve ham petrolünün yüzde 80′inden fazlasını uluslararası pazarlardan alıyor. S&P Global’in Temmuz ayı verilerine göre Hindistan’ın ham petrol kaynaklarının büyük bir kısmı Orta Doğu ve Rusya’dan geliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın