Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hindistan’dan Avrupa ile Tarihi Anlaşma Kararı!

İngiltere’nin ardından Avrupa Birliği de Hindistan ile ilişkilerini genişletiyor. Alınan Ticaret ve Teknoloji Konseyi kurma kararı, Hindistan için bir ilk oldu. Detaylar aşağıda;
Hindistan’dan Avrupa ile Tarihi Anlaşma Kararı!
HABER GİRİŞ

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, ülkeler arasında kutuplaşmayı artırırken bu durum diplomatik temasları ve iş birliği anlaşmalarını sıklaştırdı. İngiltere’nin geçen haftaki Hindistan ziyaretinden güçlü ikili ilişki mesajı çıkarken Avrupa Birliği de benzer bir haberle gündeme geldi.

İki günlük Hindistan seyahatine dün başlayan Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Yeni Delhi de Başbakan Narendra Modi dahil yetkililerle görüştü.

Turuna enerji meseleleri üzerine görüşmelerle ve Yeni Delhi’deki Enerji ve Kaynaklar Enstitüsü’nü ziyaret ederek başlayan AB Komisyonu Başkanı, bugün Modi ile görüşme gerçekleştirdi.

Çin haber kanalı CGTN, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in Hindistan ziyaretini Batı’nın Yeni Delhi’yi ülkenin ana silah tedarikçisi Rusya ile bağlarını azaltmaya teşvik etme çabalarına bağladı.

Hindistan’dan Tarihi Karar! Avrupa Birliği ile Anlaştı

Avrupa Birliği (AB) ve Hindistan bugün iş birliğini hızlandırmak için bir ticaret ve teknoloji konseyi kurma konusunda anlaştı. Ursula von der Leyen, konuyla ilgili açıklamasında Hindistan ve AB ortaklığının güçlendirilmesinin bu on yıl için önemli bir öncelik olduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

“Ticaret, teknoloji ve güvenlik alanlarında işbirliğini artıracağız. Bu nedenle Modi ile bir AB-Hindistan Ticaret ve Teknoloji Konseyi kuracağımız için memnunum.” dedi.

Yapılan ortak açıklamada bu stratejik koordinasyon mekanizmasının, her iki ortağın da ticaret, güvenilir teknoloji ve güvenlik konularında zorlukların üstesinden gelmesine ve böylece AB ile Hindistan arasındaki bu alanlarda iş birliğini derinleştirmesine olanak sağlayacağı bildirildi.

Ayrıca her iki taraf da jeopolitik ortamdaki hızlı değişikliklerin ortak derinlemesine stratejik katılım ihtiyacını vurguladığı konusunda hemfikirdi.

Diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 60. yılı olduğu belirtilen açıklamada “Avrupa Birliği ve Hindistan, onlarca yıllık yakın ortaklığa bağlıdır ve mevcut zorlukların üstesinden gelmek ve jeopolitik koşulları ele almak için ortak çabaları artırmaya kararlıdır.” dendi.

Ticaret ve Teknoloji Konseyi kurma kararı, Hindistan için bir ilk olacakken Avrupa Birliği için ABD’nin ardından ikinci sırada yer alacak.

AB Komisyonu Başkanı Hindistan’ın bloğun en önemli 3. ticaret ortağı ve ana yatırımcılarından biri olduğunu da belirtti. Çok daha fazlasını yapabiliriz” diyen Komisyon Başkanı, ekiplerin yakında ticaret ve yatırım anlaşmaları görüşmelerine başlayacağı bilgisini verdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.