Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hindistan’da Kripto Borsaları Rupi Transferlerini Sınırladı

Hindistan’ın başlıca kripto para borsalarında, rupi mevduatları üzerinden transferler sınırlandırıldı. Detaylar haberde...
Hindistan’da Kripto Borsaları Rupi Transferlerini Sınırladı
HABER GİRİŞ

Hindistan nüfusu itibarıyla kripto para piyasasında önemli bir pazar payına sahip olmakta. Dolayısıyla ülkede olan gelişmeler büyük yankı uyandırıyor.

Hindistan’da büyük kripto borsaları CoinSwitch Kuber ve WazirX, yaygın olarak kullanılan bir devlet destekli transfer ağı aracılığıyla kripto para satın almak için rupi mevduatlarını devre dışı bıraktı ve kullanıcıları yeni düzenlemeleri hatırlattı.

Hükümet, finansal istikrara yönelik riskler konusunda merkez bankası tarafından desteklenen bir yasakla birlikte kripto para birimlerini yasaklamak veya düzenlemek için bir yasa üzerinde yıllarca çalıştı.

Ülkede Düzenleyici Belirsizlik Hakim

CoinSwitch, kullanıcıların yine de para çekebilmelerine rağmen, uygulamasına para yatırmalarına izin vermiyordu. Konuyla ilgili doğrudan bilgisi olan bir endüstri kaynağı, CoinSwitch’in UPI kabulünü durdurma kararının düzenleyici belirsizlikten kaynaklandığını söyledi.

Rakip borsa WazirX de banka transferlerini kolaylaştıran devlet destekli United Payments Interface’in (UPI) kullanımda olmadığını ve sorunun ne zaman çözüleceğine dair bir tarih vermedi.

GCM Yatırım Banner

Kullanıcılar, 1 Nisan’da şirketin popüler ödeme uygulaması MobiKwik aracılığıyla rupi mevduatlarını devre dışı bıraktığını söylediğinde endişelerini dile getirmişlerdi.

Hindistan Şubat ayında, kripto para birimleri ve diğer dijital varlıklardan elde edilen geliri yüzde 30 oranında vergilendirmeye karar vererek, dijital para birimlerini kabul ettiğinin sinyalini verdi.

Hindistan’ın kripto pazarının büyüklüğü hakkında resmi bir veri yok, ancak endüstri tahminleri, yatırımcı sayısının 15 milyon ila 20 milyon arasında değiştiğini ve toplam varlıkların yaklaşık 5.25 milyar dolar seviyesinde olduğunu söylüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.