Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hindistan’da “İsyana Teşvik Yasası” Askıya Alındı

Hindistan Yüksek Mahkemesi, 152 yıldır yürürlükte olan bir yasayı askıya alarak binlerce davayı ilgilendiren bir karar verdi.
Hindistan’da “İsyana Teşvik Yasası” Askıya Alındı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hindistan’da sömürge döneminden kalan bir yasa bugün mahkeme kararıyla askıya alındı. Ülke kaynaklarının aktardığı bilgiye göre Yüksek Mahkeme baş yargıcı N. V. Ramana, “isyana teşvik yasasının” askıya alınmasına karar verildiğini açıkladı.

152 yıllık sömürge döneminden kalma ayaklanma ceza hükmüne yönelik karar duyurulurken, vatandaşların sivil özgürlüğünü koruma ihtiyacına vurgu yapıldı.

Açıklamada; mahkemenin üç yıldan ömür boyu hapis cezasıyla cezalandırılan kefaletle ödeme yapılmayan bölümü gözden geçirene kadar hükmün askıya alınmasının uygun olacağını bildirdiği aktarıldı.

Buna göre yasa kapsamında bekleyen tüm davaların, temyizlerin ve işlemlerin de askıya alındığı bildirildi.

Mahkeme, ceza hükmü uyarınca hapse atılan veya yargılananların şikayetlerini hızlı bir şekilde karara bağlamak için ilk derece mahkemelerine başvurabileceklerini açıkladı. Hükmün işleyişinin durdurulmasına yönelik talebin reddedildiği, yasanın birkaç kez kötüye kullanılmasının ardından sivil özgürlük ve devletin egemenliğini dengelemesi gerektiği ifade edildi.

GCM Yatırım Banner

Merkezin eyaletlere ve birlik bölgelerine yasanın kötüye kullanımını kontrol etme konusunda ek yönergeler yayınlama özgürlüğüne sahip olduğu kaydedildi.

Haberde, daha önce Merkez adına görünen Başsavcı Tushar Mehta’nın, 1962 Kedar Nath kararında bir Anayasa Mahkemesinin geçerliliğini onayladığını göz önünde bulundurarak, Bölüm 124A’nın askıya alınmaması gerektiğini savunduğu aktarıldı.

Elde edilen bilgiye göre bu yasa kapsamında 13 bin kişinin hapiste olduğu biliniyor. Bu yasa kapsamında hükümete karşı “nefret veya aşağılamaya” ve”itaatsizliğe” teşvik eden herkes cezalandırılıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.