Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hindistan’a “Daha Fazla Rus Petrolü Alma” Uyarısı

Hindistan'a daha fazla Rus petrolü almanın çıkarına olmayacağı konusunda ABD Başkanı Biden'den uyarı geldi. İşte detaylar;
Hindistan’a “Daha Fazla Rus Petrolü Alma” Uyarısı

ABD Başkanı Joe Biden ile Hindistan Başbakanı Narendra Modi arasında bir video görüşmenin gerçekleştiği bildirildi. ABD’li yetkililer tarafından görüşmenin sıcak ve samimi olduğu söylenirken, bir saatlik görüşmede Ukrayna’da birçok sivilin öldürüldüğü ve Buça’daki yıkımdan bahsedildiği açıklandı.

ABD’li yetkililer, Biden’ın Modi’ye Rusya’dan daha fazla petrol satın almanın Hindistan’ın çıkarına olmadığını söylediğini belirttiler. Ayrıca bu adımın ABD’nin Ukrayna’daki savaşa tepkisini engelleyebileceğini söylediğini açıkladılar.

Görüşmede, Hindistan’ın Rusya ile Çin arasındaki bağların derinleşmesi konusunda endişeleri olduğunun da dile getirildiği söylendi. Ancak konuşmanın yeniden Hindistan’ın Rus enerji kaynaklarını kullanmasına gelerek, Hindistan’ın dünyadaki konumunun Rus enerji kaynaklarına güvenerek geliştirilmeyeceğine dikkat çekildiği açıklandı.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Biden’ın bu konuyu net bir şekilde Modi’ye ilettiğini söyledi.

Hindistan Dışişleri Bakanı Subrahmanyam Jaishankar ise dün düzenlediği bir basın toplantısında enerji alımına ilişkin sorulara yanıt vermişti. Bakan odak noktasının Hindistan değil, Avrupa olması gerektiğini söylemişti ve “Muhtemelen ay için toplam alımlarımız, Avrupa’nın bir öğleden sonra yaptığından daha az olacaktır,” ifadelerini kullanmıştı.

MANŞET HABER
Döviz ve Borsa Kazançlarına Vergi Artırımı İddiası

Dünyanın en büyük iki demokrasisi arasında geniş kapsamlı görüşmelerin, ABD’nin Rusya’yı Moskova’nın özel askeri operasyon olarak adlandırdığı bir işgal için kınaması ve ekonomik baskı uygulaması için Hindistan’dan daha fazla yardım istemesiyle gerçekleştiği bildirildi.

Batı’nın Rus kuruluşlarına uyguladığı yaptırımların ardından büyük indirimlerin cazibesine kapılan Hindistan, Şubat ayı sonundan bu yana en az 13 milyon varil Rus ham petrolü satın aldı. Reuters tarafından derlenen veriler ise geçen yılın tamamında yaklaşık 16 milyon varil alım gerçekleştiğini gösteriyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu