Yatırım yapmaya başla!

Hindistan’ın Yeni Bütçesi Modi Hükümeti Tarafından Sunuldu! İşte Öne Çıkanlar

Hindistan’ın yeni Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman, yıllık bütçesini sundu. İşte Hindistan’ın bütçesinde öne çıkanlar;
Hindistan’ın Yeni Bütçesi Modi Hükümeti Tarafından Sunuldu! İşte Öne Çıkanlar

Hindistan’ın yeni atanan Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman, merakla beklenen yıllık bütçesini sundu. 1 Nisan 2019’da başlayan ve 31 Mart 2020’ye kadar sürecek olan mali yılı karşılayacak olan bütçe konuşması sırasında Sitharaman; “Altyapıya, dijital ekonomiye ve küçük ile orta ölçekli işletmelerde iş yaratmaya büyük miktarda yatırım yapmalıyız” dedi.

Hindistan’ın mevcut mali yılda 3 trilyon dolarlık bir ekonomi haline geleceğini söyleyen Sitharaman, önümüzdeki birkaç yıl içinde de 5 trilyon dolara ulaşma kapasitesi içinde olacağını dile getirdi.

Bütçenin, artan altyapı harcamalarına, doğrudan yabancı yatırımlarda kuralların hafiflemesine, kırsalda yaşanabilirliği artırmaya, bankacılık sektörüne destek sağlamaya odaklandığı görüldü.

Hindistan'ın Yeni Bütçesi, Modi Hükümeti Tarafından SunulduÖnlemlerin Hindistan ekonomisindeki son yavaşlamaya karşı koymayı amaçladığı da belirtildi. Çünkü Ocak ve Mary ayları arasında son 20 çeyreğin en düşük seviyesine gerileyerek yüzde 5,8 olmuştu. Mart ayında biten mali yılda da ekonomi beş yılın en düşük seviyesi olan yüzde 6,8’e gerilemişti. Sitharaman da bütçe açıklamasında hükümetin mevcut mali yıl için mali açık hedefini yüzde 3,4’ten yüzde 3,3’e düşüreceğini aktardı. Bugünkü bütçede öne çıkan bir diğer alan altyapı harcamaları oldu.

Hindistan’ın demiryolu altyapısının 2018 ile 2030 yılları arasında 50 trilyon Hint rupisi değerinde yatırıma ihtiyacı olacağı söylendi.

Hindistan Bütçe Demiryolu Yatırım 2022’ye kadar Hindistan’daki her istekli kırsal ailenin elektriğe ve temiz pişirme tesislerine erişebilmesini amaçladığı dile getirildi. Tarımsal altyapıya geniş çapta yatırım yapmayı ve tarla üretimine değer katan özel girişimciliği desteklemeyi planlayan Hindistan Maliye Bakanı, amacın yaklaşık 10.000 yeni Çiftçi Üretici Örgütü veya ekin üretimi hasat etmek üzere bir araya gelen kooperatifler oluşturmak olduğunu söyledi.

Petrol ve dizelin daha pahalı hale geleceği, hükümetin altın ve diğer kıymetli madenlere yönelik gümrük vergisini yüzde 10’dan yüzde 12,5’e çıkarmayı teklif ettiği dile getirildi.

Hindistan Bütçe Petrol ve Dizel Daha Pahalı Hale GelecekAyrıca yıllık ciro limiti 4 milyar rupi olan şirketlerin artık kurumlar vergisinde yüzde 25 ödeme yapacağı ve eşiğin önceki 2,5 milyar ciro limitinden yükseltildiği öğrenildi. Kişisel gelir vergisi oranlarında herhangi bir değişiklik yapılmazken Sitharaman, doğrudan vergi gelirinin Modi’nin iktidara geldiği 2014 mali yılına göre %78 arttığını vurguladı.

Yabancı doğrudan yatırımların havacılık, medya, sigorta ve animasyon gibi sektörlerde daha da açılacağı, tek marka perakende sektöründeki doğrudan yabancı yatırımlar için yerel kaynak kısıtlamalarının Apple veya Xiaomi gibi üreticilere fayda sağlayabilecek şekilde azaltılacağı bildirildi. Hükümet, kamu sektörü bankalarının kredilerini artırmaları için 700 milyar rupi sermaye sağlamayı teklif etti.

Sitharaman, ticari bankalar tarafından yapılan kötü borçların geçen yıl 1 trilyon rupi azaldığını ve Hindistan’ın iflas yasaları nedeniyle 4 trilyon rupinin toplandığını söyledi. İlaveten Hindistan birinci sınıf yüksek öğretim kurumları kurmak için 4 milyar rupi ayırdı. Sitharaman ayrıca Hindistan’da araştırmayı finanse edecek, koordine edecek ve destekleyecek bir Ulusal Araştırma Vakfı (NRF) kurmayı teklif etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum