Yatırım yapmaya başla!

Hindistan’da Polis WhatsApp Grup Yöneticilerini Karakola Çağırıyor

Mesajlaşma uygulaması WhatsApp, Hindistan’da ilginç bir uygulama ile gündeme geldi.
Hindistan’da Polis WhatsApp Grup Yöneticilerini Karakola Çağırıyor

Anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, kendi alanındaki en fazla kullanılan platform olarak öne çıkıyor. Dünyanın dört bir yanında yaygın olarak kullanılan mesajlaşma platformu, sadece yılbaşında 100 milyarı aşkın mesaj gönderimine imkan sağladı. Bu denli popüler bir uygulama zaman zaman ilginç haberler ile gündeme geliyor. Son olarak Hindistan’da WhatsApp’ta grup kuranlar güvenlik birimleri tarafından çağırılmaya başlandı.

Olay Hindistan’ın Keşmir ve Ladakh eyaletlerinde geçiyor. Hükümet geçtiğimiz Ağustos ayında Cammu Keşmir bölgesinin sahip olduğu özel statüyü kaldırdı ve eyaleti ikiye bölme kararı aldı. Hatta bu gelişme sonrası bölgede internet kesintisinin yaşandığı belirtilmişti. İnternetin yeniden verilmeye başlandığı ifade edilirken, bölgedeki polis ekipleri görülmemiş bir talep ile gündeme geldi.

Polis Grup Yöneticilerini Çağırıyor

Polis Grup Yöneticilerini Çağırıyor

Bölgede başlayan uygulama ile WhatsApp’ta grup kuracak olan kişilerin yerel polise bilgi vermesi gerekiyor. Ülkedeki yerel yayın organlarında çıkan habere göre Kargil polisi grup yöneticilerini kendilerine en yakın karakola çağırıyor. Kişilerin kimlik bilgileri kayıt altına alınıyor ve kendilerinden fotoğraf isteniyor. Bununla beraber söz konusu gruplarda yapılan paylaşımlardan yöneticilerin sorumlu tutulacağı belirtiliyor.

Polise göre sosyal medya uygulamaları insanlar arasındaki nefreti ve korku ortamını tetiklemek için kullanılıyor. Hindistan’daki yasalarda WhatsApp kullanıcılarının gruplara girmesini engelleyen ya da yöneticilerin sorumlu olacağına dair bir ifade yer almıyor. Polis ekipleri yaptığı uygulamaya sebep olarak düzeni sağlamak istemesini gösteriyor. Ancak bu durumun şehirde bulunan binlerce kullanıcının gizliliğini ihlal ettiği söyleniyor.

Bölgede yaşanan internet kesintisi nedeniyle 120 günden fazla WhatsApp’a giriş yapamayan hesapların otomatik olarak askıya alındığı belirtiliyor. Binlerce kişinin bu durumdan etkilendiği belirtilirken, bu kişilerin daha önce bulundukları gruplardan da çıktıkları ifade ediliyor. Hesabını yeniden aktifleştiren kişilerin yeniden gruplara eklenmesi gerekiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum