Yatırım yapmaya başla!

Hindistan Uydu Vurdu, Başbakanı “Artık Uzay Süper Güçleri Arasındayız” Dedi

Gelecek ay genel seçimlerle karşı karşıya olan Hindistan Başbakanı Narendra Modi, uzayda uydu vurduklarını açıkladı. Detaylar aşağıda;
Hindistan Uydu Vurdu, Başbakanı “Artık Uzay Süper Güçleri Arasındayız” Dedi

Gelecek ay yapılacak genel seçimlere hazırlanan Narendra Modi, bugün televizyondan ulusa seslenerek Hindistan’ın uydusavar füzeyle uzayda bir uydu vurduğunu açıkladı. Hindistan’ın ABD, Rusya ve Çin’den sonra böyle bir uydusavar silah kullanan dördüncü ülke olduğunu söyleyen Modi, bunu tarihi bir başarı olarak nitelendirerek; “Bir süre önce bilim adamlarımız, alçak dünya yörüngesinde uzayda 300 kilometre uzaklıktaki canlı bir uyduyu düşürdüler” dedi.

Hindistan’ın eşi benzeri görülmemiş bir başarı elde ettiğini belirten Modi, ülkenin uzay gücü olarak adını tarihe yazdırdığını kaydetti. Modi daha önce Twitter’dan ulusal yayın yapacağını ve önemli bir duyurusu olduğunu bildirmişti.

Öte yandan Hindistan’ın Batı programlarına alternatif olarak yıllardır dünya görüntüleme uyduları yaptığı uzay programları yürüttüğü biliniyordu.

Hindistan Başbakanı Modi'nin Uydu Açıklaması: Artık Uzay Süper Güçleri ArasındayızYeni Delhi’deki Politika Araştırma Merkezi’nde güvenlik uzmanı olan Brahma Chellaney de ABD, Rusya ve Çin’in uydusavar silahları kovaladıkları yönünde görüş bildirdi. “Uzay bir savaş alanına dönüştürülüyor, mukabil uzay yeteneklerini kritik yapıyor. Bu bağlamda, Hindistan’ın başarılı bir uydusavar silahıyla “öldürmesi” önemlidir.” dedi. Diğer taraftan, Pakistan’dan ya da Çin’den hemen bir tepki gelmedi. Secure World Foundation’a göre Çin 2007 yılında bir uyduyu yok ederek, 3000’den fazla objeyle tarihteki en büyük orbital enkaz bulutunu oluşturmuştu.

ABD ve Rusya da 1980’lere kadar benzer denemeler yapmış ama Washington bu denemelerine uzay çöpü yaratma riski nedeniyle 1985’te son vermişti.

Hindistan Başbakanı Modi: Artık Uzay Süper GücüzTüm bunların ötesinde Hindistan’ın hamlesinin, ülkenin Pakistan ile arasındaki gerilimi tetikleyebileceği söylendi. Ayriyeten bunun uzaydaki silahlanma yarışını da hızlandırabileceği öne sürüldü. Hindistan’ın en büyük endişelerinden biri Çin’in füze programları da dahil Pakistan’a savunma yardımı yapmasıydı ve analistler Pakistan’ın Pekin’den Hindistan’ın son uzay becerisi gibi avantajlarını etkisiz hale getirmek için yardım istemesinden korkuyordu.

Hindistan merkezli bir düşünce kuruluşu olan Society for Policy Studies’in direktörü Uday Bhaskar da Pakistan’ın henüz kendi kendine bu başarı seviyesine ulaşmadığını ancak ülkenin artık yalnız olmadığını vurguladı. “Pakistan ve Çin’in çok derin bir stratejik ortaklık türü var. Dolayısıyla bir tür yetenek paylaşımı göz ardı edilemez.” ifadeleriyle de endişesini ortaya serdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum