Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hindistan Üretim Konusunda Küresel Ekonominin Ortağı Olmak İstiyor

Koronavirüs nedeniyle değişen üretim dengeleri yeniden kurulurken, Hindistan da küresel ekonominin bir ortağı olmak istiyor.
Hindistan Üretim Konusunda Küresel Ekonominin Ortağı Olmak İstiyor
Son Güncelleme: 
Yorum

COVID-19, dünya genelinde toplamda 6,7 milyondan fazla kişiye bulaştı. 393 binden fazla kişinin hayatını kaybetmesine neden olan virüs, dünyadaki birçok dengeyi değiştirdi desek yanlış olmayacaktır.

Virüsün yayılmasını engellemek için üretimlerine ara veren fabrikalar ve kısıtlamalar nedeniyle duran hayat, ülke ekonomilerinin durmasına neden oldu. Önceleri arz fazlası – talep eksikliği durumu yaşanırken, şimdilerde üretimin azalmasına bağlı olarak arz eksikliği yaşanabileceği düşünülüyor.

Böyle bir ekonomik riske işaret edilirken, Hindistan’ın teknoloji bakanından bir açıklama geldi ve ülkenin üretim konusunda küresel ekonominin ortağı olmak istediğini söyledi.
Hindistan Günlük Koronavirüs Vaka Sayısı
Görsel: Worldometer

Hindistan’da toplam 227 bin 29 kişi koronavirüse yakalandı ve 6363 kişi hayatını kaybetti. Ülkede Mart ayından bu yana kısıtlamalar uygulanıyor ve grafiklerinde henüz bir azalma görülmüyor. Hatta her gün daha fazla kişinin enfekte olduğu grafiklere yansıyor.

1,3 milyardan fazla nüfusa sahip olan ülkede salgının kontrol edilmesine karşı endişeler var. Hatta sokağa çıkma yasağı getirildiğinde, zaten sokakta yaşayan çok sayıda evsiz olduğuna dikkat çekilmişti. Bu kişiler için nasıl bir uygulamaya olacağı merak ediliyor.

Hindistan 2020 mali yılında %4,2 oranında büyürken, bu oran bir önceki yılın %6,1 oranındaki büyümesine kıyasla geriledi ve 11 yılın en düşük büyümesi oldu.
Hindistan Geçmiş Büyüme Verileri
Görsel: WORLD Bank

Ülkenin eski maliye bakanı 2020-2021 döneminde %10 daralma beklediğini açıklarken, Kanada’nın Buffett’ı olarak tanınan Prem Watsa ülkedeki fırsatları görerek yatırım yapmaya hazır olduğunu dile getirdi. Hindistan’ın teknoloji bakanı ise bu açıklamayı destekleyecek yorumlarda bulundu.

Bakan Ravi Shankar Prasad, Hindistan’ın küresel elektronik üretim merkezi ve dünya ekonomisinin rekabetçi bir ortağı olmak için ihtiyaç duyduğu kaynaklara sahip olduğunu söyledi. Hükümet ise Salı günü uluslararası şirketlerin Hindistan’daki elektronik üretimini artırması için 6,6 milyar dolarlık bir teşvik programı başlattı.

CNBC’den Tanvir Gill’e konuşan bakan, programın tamamen ülkenin elektronik üretimi konusunda büyük bir merkez olması için sağlanan ve sektöre özel bir teşvik olduğunu dile getirdi.

Özellikle akıllı telefon üretimi ve montajı gibi elektronik üretimi konusu, Başbakan Narendra Modi’nin “Make in India” kampanyasının temel taşını oluşturuyor. Son yıllarda küresel teknoloji şirketleri, Vietnam veya Hindistan gibi ülkelere tedarik zincirlerini taşımaya başladı. Washington ve Pekin arasındaki ticaret savaşı kapsamında Çin’den uzaklaşmak istemeleri de bir etken oldu.

‘Make in India’ kampanyasının izole edilmiş bir Hindistan anlamına gelmediğini söyleyen Prasad, “Küresel ekonominin ortağı olarak rekabetçi hale gelen bir Hindistan anlamına gelir,” dedi. Ayrıca Hindistan’ın küresel varlıklara hizmet eden bir ülke olması anlamına geleceğinden bahsetti.

Mayıs ayında Modi, ekonomi koronavirüs pandemisinden geri adım atmaya çalışırken, Hindistan’ın kendine güvenme ihtiyacını vurgulayan bir konuşma yaptı. Bazıları bunu gelecekte daha ‘korumacı bir Hindistan’ görüleceği şeklinde yorumladı.

Hindistan dünyanın en hızlı büyüyen akıllı telefon pazarlarından birisi ve hükümet, akıllı telefon şirketlerinin ülkede fabrikalar kurması için girişimlerde bulunuyor.
Hindistan Telefon Üretim Oranı
Görsel: Counterpoint

Samsung, Apple ve Xiaomi dahil olmak üzere en iyi akıllı telefon üreticilerinin bazı telefonları için Hindistan’da üretim merkezleri ile montaj hatları bulunuyor. Hükümet, Hindistan’ın 2014 yılında iki cep telefonu fabrikası olduğunu ve şu anda dünyanın ikinci büyük cep telefonu üreticisi olduğunu söylüyor.

Prasad’a göre; üreticiler Hindistan’ın bol miktarda bulunan bilişim teknolojileri gücü, yumuşak güç, start-up gücü, insan kaynağı gamından faydalanabilirler. Bakan bunun son yıllarda iyileşen rekabetçi iş vergi oranının ve muazzam bir yetenek havuzunun göreceli olarak kolay olduğunu da söylüyor. Make in India’nın herhangi bir ülkeye karşı değil, sadece Hindistan’a olumlu olduğunu da sözlerine ekliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu